Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Agentie Imobiliara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Agentie Imobiliara

Buna Ziua!
Am o nelamurire pe care as dori sa o lamuresc.... poate reuseste cineva.
Am o societate comerciala, la care am adaugat prin act aditional si AGENTIE IMOBILIARA, si as dori sa stiu daca numele pe care o sa il folosesc pentru numele agentiei imobiliare (De exemplu "NEWLAND") trebuie sa fie identic cu cel al societatii.???
si daca nu..... prin ce act stabilesc numele agentiei...

Multumesc
Da, puteti sa puneti un alt nume agentiei imobiliare diferit fata de numele soc. comerciale,dar trebuie sa verificati sa vedeti daca numele nu este folosit de catre altcineva sau mai rau sa fie deja inscris la OSIM si sa va treziti cu vre-un proces.
Faceti o cerere de rezervare de denumire pentru numele pe care il vreti pentru agentie, emiteti o hotarare prin care decideti numele, inregistrati la mentiuni la RC. Asta ar fi in principiu ordinea.
galanton luminita a scris:

Faceti o cerere de rezervare de denumire pentru numele pe care il vreti pentru agentie, emiteti o hotarare prin care decideti numele, inregistrati la mentiuni la RC. Asta ar fi in principiu ordinea.

rezervarea se face doar pentru verificarea disponibilitatii/rezervarii denumirii firmei ca forma juridica ce urmeaza a fi infiintata si nu se aplica pentru denumirea comerciala (in cazul acesta fiind deja infiintata nu se mai pune problema) Se poate obtine verificare/rezervare de emblema eventual.
aba812001 a scris:

rezervarea se face doar pentru verificarea disponibilitatii/rezervarii denumirii firmei ca forma juridica ce urmeaza a fi infiintata si nu se aplica pentru denumirea comerciala (in cazul acesta fiind deja infiintata nu se mai pune problema) Se poate obtine verificare/rezervare de emblema eventual.

Imi cer scuze, nu am fost precisa, operatiunea se efectueaza la biroul la care se face verificarea disponibilitatii/rezervarii denumirii firmei si bineinteles ma refeream doar la verificarea disponibilitatii/ rezervarii pentru agentie.
Multumesc ca mi-ati atras atentia. Pe viitor voi fi mai precisa in exprimare.