avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Agentie Imobiliara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Agentie Imobiliara

Buna Ziua!
Am o nelamurire pe care as dori sa o lamuresc.... poate reuseste cineva.
Am o societate comerciala, la care am adaugat prin act aditional si AGENTIE IMOBILIARA, si as dori sa stiu daca numele pe care o sa il folosesc pentru numele agentiei imobiliare (De exemplu "NEWLAND") trebuie sa fie identic cu cel al societatii.???
si daca nu..... prin ce act stabilesc numele agentiei...

Multumesc
Cel mai recent răspuns: S.C. GALANTOM CONSULTING S.R.L. , Consultant credite si finantari 22:18, 3 Iunie 2008
Da, puteti sa puneti un alt nume agentiei imobiliare diferit fata de numele soc. comerciale,dar trebuie sa verificati sa vedeti daca numele nu este folosit de catre altcineva sau mai rau sa fie deja inscris la OSIM si sa va treziti cu vre-un proces.
Faceti o cerere de rezervare de denumire pentru numele pe care il vreti pentru agentie, emiteti o hotarare prin care decideti numele, inregistrati la mentiuni la RC. Asta ar fi in principiu ordinea.
galanton luminita a scris:

Faceti o cerere de rezervare de denumire pentru numele pe care il vreti pentru agentie, emiteti o hotarare prin care decideti numele, inregistrati la mentiuni la RC. Asta ar fi in principiu ordinea.

rezervarea se face doar pentru verificarea disponibilitatii/rezervarii denumirii firmei ca forma juridica ce urmeaza a fi infiintata si nu se aplica pentru denumirea comerciala (in cazul acesta fiind deja infiintata nu se mai pune problema) Se poate obtine verificare/rezervare de emblema eventual.
aba812001 a scris:


rezervarea se face doar pentru verificarea disponibilitatii/rezervarii denumirii firmei ca forma juridica ce urmeaza a fi infiintata si nu se aplica pentru denumirea comerciala (in cazul acesta fiind deja infiintata nu se mai pune problema) Se poate obtine verificare/rezervare de emblema eventual.

Imi cer scuze, nu am fost precisa, operatiunea se efectueaza la biroul la care se face verificarea disponibilitatii/rezervarii denumirii firmei si bineinteles ma refeream doar la verificarea disponibilitatii/ rezervarii pentru agentie.
Multumesc ca mi-ati atras atentia. Pe viitor voi fi mai precisa in exprimare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Emblema srl utc utc Buna ziua, Care sunt pasii de a inregistra o emblema la osim? Mentionez ca acum vreau sa-mi infiintez srl-ul? la registrul comertului depunn documente sau ... (vezi toată discuția)
Dilema? stanbogdan23 stanbogdan23 Buna ziua ,va rog frumos ajutati-ma si pe mine un un raspuns elogvent la urmatoarea intrebare. Vreau sa infiintez o firma de paza si protectie cu ... (vezi toată discuția)
Nume societate. mirunaalexe mirunaalexe buna ziua. exista vreun ghig al modalitatii de alegere a numelui unei companii ? de exemplu: special4you ar putea fi acceptat ? ar exista vreo problema daca ... (vezi toată discuția)