Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Avantaje de natura fiscala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Avantaje de natura fiscala

Buna seara
Care sunt avantajele de natura fiscala in cazul desfasurarii unei activitati ca pfa? de la plata caror contributii sunt scutite pfa-urile?
De asemenea, as dori sa aflu legislatia specifica infiintarii, reglementarii activitatii unui pfa.
Multumesc.
PFA nu plateste contributie la bugetul asigurarilor de somaj, CASS se plateste in cota de 5,5% fata de un salariat pentru care se plateste 5,5%+5,2%. Plateste impozit pe venit in cota de 16% din venitul net si nu plateste impozit forfetar, evidenta se conduce in partida simpla.
Actele normative care reglementeaza activitatea PFA:
- ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 44 din 16 aprilie 2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale;
- ORDIN nr. 1.040 din 8 iulie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea evidenţei contabile în partidă simplă de către persoanele fizice care au calitatea de contribuabil în conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal;
- ORDIN nr. 1.847 din 22 decembrie 2003 privind stabilirea Nomenclatorului activităţilor independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, pentru contribuabilii care îşi desfăşoară activitatea individual potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal;
- ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 28 din 25 martie 1999 privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale;
- Codul fiscal, capit. 2;
- Legea pensiilor nr. 19/2000, Legea sanatatii nr. 95/2006, OUG nr. 145/2005 pr concediile medicale;
- Coduri CAEN.
Multumesc frumos