Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce ar trebui sa fac activiate video chat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce ar trebui sa fac activiate video chat

Buna ziua lucrez la o firma de video chat de aproapeun un de zile cand mam angajat la acestia mau asigurat ca este legala aceasta activiate si am semnat un contract de comision cu acestia problema este ca acest contract nu este inregistrat la ITM eu am aflat debea acum cand menegera mia spus ca ar trebui sa platesc impozit la stat si ca zilele acestea ar trebui sa ajunga la firma o foaia sau un act nu stiu exact prin care eu ar trebui sa platesc impozit la stat eu am fost la administratia financiara de pe calea 13 septembrie mai exact ca sa verific daca am vreo datorie la stat si nu am mi sa spus clar ca nu am de platit nimic firma in anul acesta cat eu am lucrat la ei mia oprit din salariul 16 % lunar pentru ca au spus ca asa trebuie oprit pt impozit dar din moment ce nu am nici un contract legal banuiesc a miau oprit niste bani aiurea din salariul ce ar trebui sa fac acum sa merg la ITM pentru a afce o reclamatie sau pur si simplu sami dau demisisa nu stiu ce ar trebui sa fac pentru a nu fi acuzata de nimic de catre legepentru eu practic sunt victima unor hoti repet mie mi sa spus ca totul este legal ce masfatuiti sa fac astept un raspuns cu nerabdare chiar sunt disperata pentru ca nu vreau saam datorii la stat fara ca eu am vreo vina este posibil ca firma in tot acest an sanu fi declaart nci unvenit pe care eu lam facut in aceasta firma ?va rog frumos din tot sufletul ce ar trebui sa fac ca sa nu fiu acuzata denimik si sa nu am vreo datorie la stat pot sa fac o reclamatie la ITM?
cu respect va multumesc si astepun raspuns clar si corect :((
in primul rand...ce contract ati semnat cu ei?
aveti un exemplar al acelui contract?
de acolo puteti sti daca aveti sau nu contract individual de munca.
sau..poate e o conventie civila..dar trebuie sa aveti un exemplar..
sincer vorbind eu ma indoiesc ca sunteti inregistrata..nici nu cred ca exista cod CAEN referitor la..activitatea asta...
deci primul pas..trebuie sa stiti ce ati semnat
Maryusha a scris ca a semnat un contract de comision.
Deci, maryusha, nu ai ce face la ITM (pt ca nu ai avut contract individual de munca).
in contractul de comision trebuie sa scrie ce impozit ti se retine la sursa: 10% sau 16%.

Totodata, poti cere o adeverinta de la angajator in care sa ti se scrie ce venit brut ai avut si ce impozit ti s-a retinut.
Ceea ce nu mai stiu eu este daca:
- acest contract ar fi trebuit inregistrat de tine la administratia financiara, in 30 de zile de la incheiere;
- societatea iti retine sanatatea si CAS-ul sau le achiti tu, pe baza asigurarilor individuale (care sunt obligatorii); sanatatea e 5.5%, CAS (Pensii) este minim 222 RON luna (noua Lege a Pensiilor nu are, inca, norme de aplicare).
ma semnat decat un contract de comision dar acesta nu arenici o valoare pentru canu este inregistrat alt contract individual nu am mai semnat alt contrcat de munca in contractul acesta de comision care lam semnat e specifica :
atributiile beneficiarului sa retina si sa vireze impozitul prevazut de lege pentru venitul realizat de comisionar ;sa indeplineasca orice alta obligatie care ai revine potrivit contactului de comision si dispozitiilor legale
in contract se mai specifica comisionarul seobliga sa nu colaborezecu alte firme ce desfasoara activitati similare si nici sa nu desfasoare o activitate similara cu titlul individual ca persoana fizica asociat sau angajat al nici unui tert pe perioada de durulare a prezentului contract sipeoperioada minim de 3 ani dupa incetarea acestuia in caz contrar platind beneficiarului despagubiri in valoare de 10000 euro.
ce nu inteleg si nu stiu eu de ce menegera imitoto spune ca o sa vina la firma impozitul care se presupune ca eu ar trebui sal platesc din moment ce nu am semnat nici un contract de munca individual iar acesta contract de comision care il am nu este inregistrat ,plus atunici cand amcerut o adeveerinta pentru medicul de afmilie cum ca sunt salariat nu mia sadat pur si simplu pe motivul ca nu se poate va org frumos sunt disperata vreu sa imi dau demisia si sa inchei orice contact cu aceasta firma deoaracee imi opresc niste bani si imi este frica sa nu cumva sa am alt contract fal sau sami declare niste venituri false ca eu dpa aceea sa platesc impozit pentru ele ce ar trebui sa fac ca nu stiu unde sa ma interesez la itm daca ma duc pot fi aczuata de ceva ilegal tinand cont ca fac video chat la aceatsa firma pentru as vrea sa aflu daca exista alt contract de munca pentru daca demisionez de aici sa nu ma trezesc peste catevaluni ca am ceva de plata la stat sper ca ati inteles cum vamexplicat ma scuzati daca va deranjezsi astpet un rapauns sincer ca nu stiu ce sa mai discut si cu memegera sau patronul acestei firme
va multumesc cu respect pentru raspuns din toata nima si sper sa ma ajutati in continuare
am uitat sa va spun ma scuzati da am un exemplar al contarctului de comision dar nu mi sa spus de la firma ca ar trebui sa ma duc sal inregistrez singura la administratia financiara pentru ca memegera a zis ca atunci cand va trebui sa platesc impozitul la stat mi se va da o foaie pur si simplu nici eu nu stiu exact prin care sa ma duc la administratie si sami declar singura veniturile dar mi se pare un pic cam absurd fara logica ,ideea este ca acest contract de comision nu este inregistrat nicaieri pentru ca mia confirmat si menegera, la itm am incercat sa ma duc de fapt a fost altcineva in loul meu si mia gasit inspectorul care sar ocupa de aceasta firma sau de ceva de genul mie imi este frica sa ma mai duc la itm pentru ca aceatsa meserie din cate stiu nu este legala dar nici ilegala ma gandesc ca din moment de am fost la administratia financiara si am intrebat cu buletinul meu daca am de platit ceva la stat si mi sa spus ca nu am este clar ca firma nu mia declarat nimic ca nu am nici un contract inregistrat dar cum pot sa plec din aceasta firma linistita de la acestia fara a avea vreo problema cu legea si fara sa mai platesc la stat impozit pentru ca miau oprit niste bani din veniturlie mele fara semnat vreun fluturas sau vreun stat de plata plus ca nu mi sa dat nici fisa fiscala ce ar trebui sa vorbesc cu megera sa aispun ca am fost la administratia financiara sica mi sa spus acolo ca nu am nimic de plata va rog din toata inima sa ma ajutati nu stiu cum ar trbui sa procedez fara sa comit o greseala .
va multumesc cu respect si astept un rapsuns daca se poate
Buna,

Incerc sa iti raspund, dar e necesar sa nu intri in panica.
Daca nu ai semnat niciun contract individual de munca, ci doar un contract de comision, atunci NU esti angajata: deci, nu ai nicio treaba cu ITM-ul, nici nu ai salariu, nici adeverinta pentru medicul de familie nu are cum sa iti dea, nici demisia nu ti-o poti da.
Incep cu sfarsitul: pentru a inceta colaborarea cu ei, uita-te in contractul de comision si vezi cum incetezi colaborarea - poate fi vorba de un preaviz de un anumit nr de zile.
Daca zici ca ti-au retinut lunar o suma, atunci cere-le o adeverinta in care sa iti scrie, pentru toata perioada in care ati colaborat, defalcat pe fiecare luna, suma retinuta (iti este necesara la administratia financiara).
Din cate stiu eu, trebuia sa te duci la Administratie cu contractul de comision si sa il inregistrezi; asteapta adeverinta de la firma cu care colaborezi si mergi la Administratie cu contractul (original si copie), adeverinta (original si copie) si copia C.I.
Ulterior, in functie de ce ti-au retinut (poate ti-a retinut doar impozitul...), s-ar putea sa fie necesar sa iti achiti si contrib la sanatate si la pensii.
Nu cred ca activitatea asta e ilegala (poate un jurist stie mai bine).

Succes!