Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce ar trebui sa fac activiate video chat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce ar trebui sa fac activiate video chat

Buna ziua lucrez la o firma de video chat de aproapeun un de zile cand mam angajat la acestia mau asigurat ca este legala aceasta activiate si am semnat un contract de comision cu acestia problema este ca acest contract nu este inregistrat la ITM eu am aflat debea acum cand menegera mia spus ca ar trebui sa platesc impozit la stat si ca zilele acestea ar trebui sa ajunga la firma o foaia sau un act nu stiu exact prin care eu ar trebui sa platesc impozit la stat eu am fost la administratia financiara de pe calea 13 septembrie mai exact ca sa verific daca am vreo datorie la stat si nu am mi sa spus clar ca nu am de platit nimic firma in anul acesta cat eu am lucrat la ei mia oprit din salariul 16 % lunar pentru ca au spus ca asa trebuie oprit pt impozit dar din moment ce nu am nici un contract legal banuiesc a miau oprit niste bani aiurea din salariul ce ar trebui sa fac acum sa merg la ITM pentru a afce o reclamatie sau pur si simplu sami dau demisisa nu stiu ce ar trebui sa fac pentru a nu fi acuzata de nimic de catre legepentru eu practic sunt victima unor hoti repet mie mi sa spus ca totul este legal ce masfatuiti sa fac astept un raspuns cu nerabdare chiar sunt disperata pentru ca nu vreau saam datorii la stat fara ca eu am vreo vina este posibil ca firma in tot acest an sanu fi declaart nci unvenit pe care eu lam facut in aceasta firma ?va rog frumos din tot sufletul ce ar trebui sa fac ca sa nu fiu acuzata denimik si sa nu am vreo datorie la stat pot sa fac o reclamatie la ITM?
cu respect va multumesc si astepun raspuns clar si corect :((
in primul rand va multumesc ca miati raspund la intrebare amprimit chiar astazi o adeverinta ca asa scrie pe ea in care imi arata dar nu foarte amanuntit scire in felul urmator venit brut cat mi sa oprit si scire 981 venit impozit 981 dupa aceea impozit 10 %98 iar la sfarsit venit net 775 este scris sub forma de tabel in ordinea in care am scris menegera mia zis ca din suma de775 trebuie sa platesc 6 % adik undeva in jur de 46 ron si mai jos sub tabel scrie prezenta serveste laadministratia finantelor publice si cam atat in contractul de comision se specifica ca atunci cand imivoi da demisia va trebui sa stau 15 zile in preaviz nu intelegeam de ce spuneati dumneavoastra ca nupot sami dau demisia oricum acelcontract vam zis nu are nici o stampila si nu este inregistrat ideea ca pana la urma voi plati acesti bani care trebuie sai dau la administartia financiara prin aceasta adeverinta banuiesc ca acum nu voi mai avea deplatit nimic din moment ce ai voi plati pe acestia ca acum am inteles ca o samiopreasca impozitul din salariul automat de catre firma credeti ca este bine ce mia data firma si sa nu imi mai fac probleme ?