Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Comunicarea buletinului de calcul
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Comunicarea buletinului de calcul

Buna seara,

va rog sa-mi spuneti daca exista un articol de lege care obliga Casa de pensii sa puna la dispozitie buletinul de calcul al pensiei. Daca da, care este legea si in ce conditii se poate obtine acesta?

Multumesc!
La mine a fost o problema deoarece cei de la Casa de pensii nu au vrut sa-mi inregistreze cererea pe motivul ca pentru aceasta solicitare trebuie sa ma programez pentru audienta.

Voi citi Ordinului ministrului Muncii nr. 525/11 octombrie 2004 si OG nr.27/2002.

Va multumesc pentru raspuns!
AlinaGeoM a scris:
va rog sa-mi spuneti daca exista un articol de lege care obliga Casa de pensii sa puna la dispozitie buletinul de calcul al pensiei. Daca da, care este legea si in ce conditii se poate obtine acesta?

Daca drepturile de pensie s-au deschis conform Legii nr. 19/2000 (adica daca ati iesit la pensie dupa 1 aprilie 2001), nu exista nicio prevedere legala care sa oblige casa de pensii sa va comunice buletinele de calcul aferente deciziei de pensie. Insa regula este ca acestea se comunica beneficiarului de pensie, intrucat nu cuprind date cu caracter confidential raportat la cel care le solicita. Nu pot fi comunicate altor persoane care le solicita, dar asta este o alta discutie.

Ordinul nr. 525/2004 se refera la cei ale caror drepturi de pensie au fost stabilite conform Legii nr. 3/1977 si recalculate conform OUG nr. 4/2005.

AlinaGeoM a scris:
La mine a fost o problema deoarece cei de la Casa de pensii nu au vrut sa-mi inregistreze cererea pe motivul ca pentru aceasta solicitare trebuie sa ma programez pentru audienta.

Insistati sa va primeasca cererea sau alegeti alte mijloace de comunicare. Motivul "trebuie sa va programati pentru audienta" este jenant si inacceptabil. :(
Gabriela Pintea, Consilier juridic
AlinaGeoM a scris:

Buna seara,

va rog sa-mi spuneti daca exista un articol de lege care obliga Casa de pensii sa puna la dispozitie buletinul de calcul al pensiei. Daca da, care este legea si in ce conditii se poate obtine acesta?

Multumesc!

In luna septembrie 2010, eu m-am prezentat la Casa de pensii, la ghiseul de "Relatii cu publicul'. Salariatul de la ghiseu s-a dus la arhiva, a adus dosarul si am primit buletinul de calcul pentru a-l xeroxa, acolo in holul lor. I-am spus din start ca inteleg ca au buget diminuat si doresc sa-l xerocopiez pe cheltuiala mea.
Daca va convine aceasta varianta puteti sa incercati.
anele2010, utilizator