Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... propietate teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

propietate teren

Am cumparat un teren extravilan la care am cadastru facut si pe care am ridicat o constructie cu autorizatie de constructie.La una din extremitatile terenului se afla un drum comunal.De undepot afla ce distanta ar trebui sa fie intre terenul meu si drumul comunal pentru ca din actele pe care le am nu reiese,iar persoana care a cumparat terenul din spatele meu doreste sa mut gardul cu 2 metri mai in fata[spre drumul comunal].
Intre gard si drum trebuie sa fie loc de trotuar (pe unde traverseaza si conductele pentru utilitati (curent electric , apa etc.)si santul de scurgere a apelor , nu va puteti lipi de drum .Expertul care v-a facut cadastrul trebuie sa va fi incadrat fix in zona,iin coordonate , nu puteti sa va mutati cum doreste vecinul .
multumesc pentru raspuns.
faceti o cerere scrisa catre primaria pentru a va comunica care este distanta pe care trebuie sa o respectati.