avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii

art 56 alin d ,din codul muncii,are efect si sc cooperative?:(
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:19, 27 Martie 2011
Daca priveste o persoana care are incheiat cim , atunci are efect
soldatu a scris:

art 56 alin d ,din codul muncii,are efect si sc cooperative?:(


Numai daca are incheiata conventie individuala de munca, potrivit Legii nr.1/2005.
Calitatea de membru cooperator inceteaza in oricare dintre urmatoarele situatii:
a) retragerea membrului cooperator din societatea cooperativa;
b) excluderea membrului cooperator din societatea cooperativa;
c) decesul membrului cooperator, persoana fizica, respectiv incetarea, in conditiile legii, a activitatii membrului cooperator persoana juridica;
d) incetarea, in conditiile legii, a calitatii de persoana juridica a societatii cooperative, in conditiile prevazute de prezenta lege si de actul constitutiv al societatii cooperative.

Prin urmare, dupa pensionare poate sa activeze ca membru coperator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Membru cooperator in consiliul de administratie soldatu soldatu daca sunt cooperator membru in consiliul de administratie ,pensionar ,varsta 64 de ani,stagiu de cotizare 36 ani, femeie,ce se intampla dupa rectificarea ... (vezi toată discuția)
Stagiu cotizare 35 ani soldatu soldatu daca un membru fondator intr-o sc cooperativa are anii de pensie si un stagiu de cotizare de 35 de ani, poate sa mai activeze? (vezi toată discuția)
Parti sociale pentru angajat trimis in somaj viorellupsea viorellupsea buna ziua am fost dat in somaj de la o scm in februarie ac si as vrea sa stiu cand voi primi partile sociale ce mi se cuvin ,[societatea este in faliment] (vezi toată discuția)