Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii

art 56 alin d ,din codul muncii,are efect si sc cooperative?:(
Daca priveste o persoana care are incheiat cim , atunci are efect
soldatu a scris:

art 56 alin d ,din codul muncii,are efect si sc cooperative?:(

Numai daca are incheiata conventie individuala de munca, potrivit Legii nr.1/2005.
Calitatea de membru cooperator inceteaza in oricare dintre urmatoarele situatii:
a) retragerea membrului cooperator din societatea cooperativa;
b) excluderea membrului cooperator din societatea cooperativa;
c) decesul membrului cooperator, persoana fizica, respectiv incetarea, in conditiile legii, a activitatii membrului cooperator persoana juridica;
d) incetarea, in conditiile legii, a calitatii de persoana juridica a societatii cooperative, in conditiile prevazute de prezenta lege si de actul constitutiv al societatii cooperative.

Prin urmare, dupa pensionare poate sa activeze ca membru coperator.