Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale taxa de liniste
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

taxa de liniste

Buna seara!
La inceputul anului 2009 am deschis o firma cu profil casa de amanet.Sediul firmei l-am declarat la domiciliul meu unde locuiesc impreuna cu sotul si copilul meu, urmand sa-mi deschid punct de lucru.Am depus declaratia pentru sediul firmei la sugestia unei angajate SPIT, cu toate ca i-am explicat ca nu am punct de lucru si nu desfasor activitate.Am platit si prima rata a taxei care in cazul caselor de amanet este destul de piperata, respectiv 550lei.Ulterior am renuntat a ideea de a-mi deschide punct de lucru iar in martie 2009 am suspendat activitatea.La inceputul anului am primit instiintare ca am datorii care constau in resul de plata al taxei pe 2009 si pe anul 2010.Avand in vedere ca sunt amenintata cu executarea silita, ce sanse credeti ca as avea intr-un eventual proces?Va multumesc!
Fiti mai explicita despre ce taxa este vorba in cazul caselor de amanet? Nu cumva va referiti la asa zisul impozit forfetar, care se platea indiferent de activitate sau nu?
Aveti dreptate,este vorba de taxa de liniste instituita in Constanta de Consiliul Local.Aberatia aceasta a fost introdusa la inceputul anului 2009.Cu toate ca nicaieri in Hotarare nu se specifica daca si sediile firmelor trebuie sa declare spatiul, am facut-o la sugestia angajatei SPIT dar am mentionat ca nu mi-am inceput activitatea, care de altfel n-a mai inceput niciodata.