Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mandat european de extradare si aducere in tara
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mandat european de extradare si aducere in tara

am un mandat de executat de 3 ani pt inselaciune,am plecat din Romania si sunt in Spania,autoritatile din tara,au emis un mandat european de arestare si aducere in tara pe numele meu.au dat de mine aici si am avut un proces la Madrid,sa vada daca dau curs cererii sau nu.atunci sa hotarat ca eu sa fiu liber dar sub control judiciar,adica semnam de 2 ori pe luna timp de 2 ani.Acuma mi-a venit acasa o notificare in care Spania condamna statul Roman,ca nu mi-a facut un proces in prezenta mea nici cu acordul meu si nici in cunostinta de cauza,asadar a RESPINS mandatul european emis de catre Romania,pe numele meu,fara drept de recurs asupra mandatului..........Intrebarea mea acuma este,... ce se mai poate intampla,mai poate face statul roman vreo ceva ca sa ma poata aduce in Romania....................VA MULTUMESC PT SFATURI#-o
nu iti cere acordu nimeni cu privire la proces,(daca vrei sa iti deschida sau nu proces). procedura aici e mai complicata, darstatul roman poate deschide o alta actiune si chiar daca nu te poate aduce in tara pt executare atunci cand te prinde te arde. Sfatul meu e sa iti gasesti un avocat bun pt ca libertatea e de pretuit. Succes
multumesc de sfat.=D>
george141414 a scris:

nu iti cere acordu nimeni cu privire la proces,(daca vrei sa iti deschida sau nu proces). procedura aici e mai complicata, darstatul roman poate deschide o alta actiune si chiar daca nu te poate aduce in tara pt executare atunci cand te prinde te arde. Sfatul meu e sa iti gasesti un avocat bun pt ca libertatea e de pretuit. Succes

Da, problema expusa de George este bazata pe realitatea faptica.
Nu mizati pe faptul ca s-a respins aceasta cerere de extradare.
Statul va efectua si alte demersuri...
Incercati sa va cautati si avocat in tara pentru orice eventualitate intrucat va poate fi de folos...
Pana atunci incercati sa consultati un avocat din Romania care sa cunoasca toate datele problemei dvs. pentru a putea sa fiti complet informat.
Ar fi recomandabil ca avocatul sa mearga si sa se informeze direct la dosarul in care s-a pronuntat hotararea de condamnare.