Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

este obligatoriu sa se pastreze cererile de concediu de odihna ca dovada ca s-a efectuat concediul?
Dovada ca s-a efectuat concediu nu este cererea, ci pontajul si statul de plata pe care l-ati semnat cand ati incasat banii pe concediu.
Cererea se pastreaza la dosarul personal al salariatului pentru a dovedi ca a solicitat acest lucru si ca i s-a aprobat.
concediu de odihna se efectueaza la data solicitata (deci existenta cererii) sau la data programarii facute si aprobate de catre angajator(dar tot cu cerere din partea salariatului).
deci , raspunsul este , da