Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am o minima sansa sa imi pot lua fetita langa mine?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am o minima sansa sa imi pot lua fetita langa mine?

:help:drepturile mamei asupra copilului rezultat dintrun concubinaj
detaliati un pic... unde e fetita, unde sunteti dvs si din ce motive nu sunteti cu ea si de cand?
Va implor sa imi dati un sfat pt ca nu stiu ce pot sa fac!am o avut o relatie cu un barbat 8 ani din care a rezultat o fetita.de cand sa nascut fetita am trait un cojmar alaturi de el.e adevarat ca nu am primit nici macar o palma de la el pana acum 7 luni cand nu am mai rezistat si am tot avut incercari sa plec cu fetita si sal las,dar intodeauna am dat inapoi pt ca am fost manipulata sa zicem de fetita mea ..pt ca ea imi spunea ca sa ne intoarcem acasa ea vrea sa stea cu tatal ei.plangea si imi rupea sufletu in fine ma intorceam acolo unde sufeream.desi 3 ani nu ma lasat sa ma duc la munca pt ca fetita mea se imbolnavea fregvent,dar dupa 3 ani am indraznit sa ma angajez pt ca el se tot baga in datorii absurde,iar de atunci a inceput un alt calvar (precum ca eu mam angajat sa imi fac amanti si sa plec cu copila)trebuie sa specific si faptul ca este o diferenta mare de varsta intre noi,ceea ce pt mine la inceput nu conta,dar odata cu nasterea fetitei au inceput certurile precum eu caut sai imi bat joc de el si ca imi caut pe altu.Acum 7 luni am facut o criza de nervi foarte mare si am decis sa plec definitiv de langa el.Mia fost foarte greu pt ca a trebuit sa imi las copila acolo la el.....am plecat in italia cu speranta ca dumnezeu nu ma va lasa si voi reusi sa strang ceva bani,sa imi gasesc un serviciu bun si in fine sa ma pot intoarce sa imi iau fetita.am mintit o peroada ca ma intorc la el ,dar nu am mai rezistat si am spus adevarul cand mam dus in ianoarie in tara pt a sta cu fetita mea.Dar a fost mai rau pt mine pt ca miam pierdut copila!!!!!fetita a stat o perioada la sora tatalui ei,dar cand mam intors eu si iamspus adevaru
trebuie sa angajati un avocat, sa faceti cerere la judecatorie pt incredintare copil..
se vor face anchete sociale si la tata si la domiciliul mamei (daca v-ati mutat in alta parte), conteaza f mult daca fetita doreste sa locuiasca cu dvs sau cu tatal, conteaza si daca el e un tata bun,a avut grija de copil si pana la proces
cautati sa dovediti ca interesul copilului e sa ramana cu dvs,ca aveti conditii sa-l cresteti si sa-l intretineti, ca sunteti o mama buna.. puteti proba cu inscrisuri, martori, interogatoriul partii adverse
conteaza si ce vrea fata si ce vrea tatal
e important sa incepeti acest proces, chiar daca il pierdeti pe acesta pe toate caile, aveti ocazia mai tarziu , daca si sentimentele copilului se schimba si conditiile care au stat la baza hotararii de incredintare, sa cereti reincredintarea fetei
gi-jane2, moderator
Eu acum sant in italia.Am o slujba buna acum,pt ca mia fost foarte greu sa gasesc un angajator care sa imi fac contract de munca.lucrez ca si casiera.Fetita mea acum este in romania inpreuna cu tatal ei,pt ca el nu vrea sa iau contact cu ea deloc,deaceea a luat-o la el.iar eu locuiesc aici cu fratele meu care lucreaza si el impreuna cu mine,dar aici stau cu chirie nu am casa mea,dar am camera mea foarte mare,iar casa unde locuim este a unor italieni.eu am tot trimis banii in tara pt fetita mea,dar nu am vrut sa ii trimit lui pt ca stiam ca nu ii plateste fetitei necesarul(gradinita,imbracaminte si tot ce ii mai trebuie fetitei).El are deschisa o firma de instalatii,da nu a mai lucrat si banii ce ii trimiteam,sora lui ii dadea lui pt asi plati el chiria si alte datorii.eu am aflat de la educatoarea fetitei ca nu a mai dus-o la gradi pt ca nu avea banii.acum nu stiu ce sa fac pt ca el a intorso complet impotriva mea spunandu-i ca am abandonat-o pt ca am pe altu si ca nu ii trimit banii,ca nu ma intereseaza de ea.toate astea mi lea spus educatoarea fetitei mele.spuneti-mi ce sa fac cum sa fac!!!!pt ca eu ma pot duce doar in august in tara si dupa cum stim cu totii daca eu lipsesc de la munca prea mult voi pierde locul de munca.sfatuiti-ma ce pot face.sant disperata jur ca nu stiu ce sa fac(sa mai trimit banii in continuoare?),sfatuiti-ma!!!!vreau sa am fetita aici cu mine pt ca stiu ca ii va fi bine,imi lipseste foarte mult.as fi in stare de orice pt ea doar ca nu mai am forta sa suport agresiunile verbale,iar dak nu plecam atunci nu stiu unde ajungeam.va rog spuneti-mi ce e cocerct sa fac!va roggggggggg!imi vreau copila langa mine.pana in ziua in care am plecat in italia fetita era nedespartita de mine,cand nu era la gradinita o luam chiar si la munca,copilu meu sufera stiu sigur si totu din cauza mea.nu stiu ce trebuie sa fac,dak nu plecam sa muncesc aici nu imi pierdeam ingeru meu.va implor ajutati-ma
va trebui sa imputerniciti un avocat sa va reprezinte la proces. depuneti la dosar si copie dupa contractul de munca, eventual si dupa contractul de inchiriere si chitantele de depunere a banilor.
trimiteti bani in continuare.
incepeti cat mai curand procesul, cu cat timpul trece , cu atat sansele dvs scad.
va fi un proces greu si de durata, avand in vedere ca va judecati de la distanta