avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea CIM prin acordul partilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea CIM prin acordul partilor

La desfacerea CIM prin acordul partilor se da preaviz?
Stiu ca la concediere, demisie este preaviz dar la acordul partilor este?
Multumesc, sa aveti o zi buna.
Cel mai recent răspuns: luciapap , utilizator 09:24, 15 Aprilie 2011
Incetarea CIM prin acordul partilor (art.55b din Codul muncii) se face la o data stabilita de acord intre salariat si angajator, legea nestipuland o perioada de preaviz.
Multumesc,
-se poate desface CIM cu data cu care este cererea pt desfacerea CIM,ex cererea este pe 13.04.11, decizia de desfacere tot cu 13.04.11?
- este de ajuns daca angajatul in cerere scrie ca doreste incetarea CIM din motive personale, iar angajatorul scrie ca se aproba?
Inca odata multumesc
Da , e in regula ...bineinteles se va emite si decizia de incetare in conditiile date .
luciapap a scris:

Multumesc,
-se poate desface CIM cu data cu care este cererea pt desfacerea CIM,ex cererea este pe 13.04.11, decizia de desfacere tot cu 13.04.11?
- este de ajuns daca angajatul in cerere scrie ca doreste incetarea CIM din motive personale, iar angajatorul scrie ca se aproba?
Inca odata multumesc


:offtopic:
Intr-aun alt topic ati scris ca este vorba despre demisie , iar aveti scrieti ca este vorba despre o incetare cu acordului partilor.
Care este adevarul ? ... asa cum v-am mai spus faceti confuzie intre demisie si incetare c.i.m. cu acordul partilor.
Un muncitor s-a ciondranit cu seful, muncitorul a mers acasa si a zis ca nu mai vine la munca, astfel ca seful a zis sa facem demersurile pt incetarea CIM , dar sa nu il mai vada la munca , adica fara preaviz. De asta nu stiam nici eu ca este demisie sau cu acordul partilor.
Inca o intrebare legat de desfacrere cu acordul partilor , in cererea salariatului de desfacere a CIM trebuie sa specifice de preaviz ceva?
Directorul aproba cererea si scrie pe ea fara preaviz?
Sau fiind cu acordul partilor nu trebuie specificat nimic de preaviz?
Multumesc

Alte discuții în legătură

Demisie bibipopescu bibipopescu Daca un angajat isi scrie demisia, iar angajatorul i-o aproba la zi, cu ce articol i se poate desface contractul de munca? art.55 B-acordul partilor sau ... (vezi toată discuția)
Art 79(7) sau art 55 (b)? nicoleta-luiza nicoleta-luiza Buna ziua. Am o salariata ce si-a facut cererea de demisie fara preaviz pe data de 05.02.2010, dar incepand cu data de 29.03.2010, timp in care va preda ... (vezi toată discuția)
Incetarea cim unui salariat care doreste acest lucru ContSters86219 ContSters86219 va rog sa ma sfatuiti cum trebuie sa procedez in cazul in care un salariat care are CIM pe durata nedeterminata, ma anunta azi ca de miine nu mai vine la munca ... (vezi toată discuția)