Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda pentru depasirea masei maxim admise pe axe
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda pentru depasirea masei maxim admise pe axe

Sunt cetatean Basarabean, si am luat o amenda de 35.000 ron pentru ca am depasit cu 1 tona si ceva greutatea pe axe. Masina are 5 axe. remorca are 3.
Daca fac contestatie si pierd procesul, mai pot intra in Romania cu marfa?
Imi trimit amenda sa o platesc acasa la mine in Basarabia?

Daca vreau sa-mi fac acte pentru romania, sa obtin viza, o sa-mi respinga cererea, daca nu platesc amenda?

Ca nu am bani sa achit amenda respectiva. Si sanse la proces nu am foartemari. ce mi se poate intampla efectiv?

O sa mai pot face transport?
Imparatul, utilizator
Puteti contesta proc. verbal de contraventie daca este inca in termenul legal de comunicare, adica in 15 zile de cand l-ati primit, depunand o plangere contraventionala ( vedeti OG 2/2001 reactualizata) la judecatoria in jurisdictia careia s-a facut constatarea contraventiei, prin posta, si solicitand judecata in lipsa (aici fiind cetatean non UE luati legatura cu un avocat roman sa va ajute).
De asemeni in ce priveste celalalt aspect, d.voastra depuneti actele ptr. viza ca si pers. fizica iar amenda ptr. depasirea greutatii pe axe daca nu reusiti sa o contestati in instanta, va trebui platita pe pers. juridica, societatea de transport proprietara camionului.
Amenda am luat-o eu, ca sofer al acmionului. Nu a fost aendata societatea. Am depasit cu 1 tona greutatea admisa.

Oare cantarul nu are si el un procent de toleranta?
Nu vad pentru ce ati fost amendat ca si persoana fizica si nu ca si caraus, firma de transport adica, atat timp ce tu ca si simplu angajat nu poti influenta cu nimic decizia incarcatorului, acesta aflandu-se in relatii contractuale cu carausul, tu fiind un simplu reprezentant fara putere de decizie.
Daca ai depasit cantarul, chiar daca ai fost prezent la incarcare, firma transportatoare profita de greutatea transportata in plus, deci amenda cei de la ARR trebuiau sa o dea pe firma.
In ce te priveste, ARR-ul iti poate da amenda ptr cu totul alte probleme: lipsa card tahograf, sau diagrame, sau nerespectarea programului de condus si odihna,sau atestat ptr. alta categorie de marfuri(ADR), etc.