Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... exceptiile procesuale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

exceptiile procesuale

buna seara! invat pentru examen la procedura civila si va rog sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare:
cum se rezolva exceptiile procesuale? de exemplu daca paratul invoca in intampinare sau la prima zi de infatisare o exceptie, instanta cum procedeaza? da o incheiere pe loc sau amana cauza si la urmatorul termen va da solutia la exceptie prin incheiere?
exceptia poate fi rezolvata si prin sentinta?
daca se respinge exceptia cum se procedeaza? nu ma intereseaza actul prin care se respinge ci procedura, adica judecatorul se pronunta pe loc sau intra in deliberare?
in mod normal pune in discutia partilor exceptia,se pronunta pe loc sau pana la termenul viitor
Va multumesc frumos!
depinde de felul exceptiei. Spre ex o poate judeca cu fondul. Sau nu...
E muuuult de povestit. Pe tema asta a scris Mihaela Tabarca a carte care acopera cea mai mare parte a exceptiilor si rezolvarea acestora.

law_and_order a scris:

buna seara! invat pentru examen la procedura civila si va rog sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare:
cum se rezolva exceptiile procesuale? de exemplu daca paratul invoca in intampinare sau la prima zi de infatisare o exceptie, instanta cum procedeaza? da o incheiere pe loc sau amana cauza si la urmatorul termen va da solutia la exceptie prin incheiere?
exceptia poate fi rezolvata si prin sentinta?
daca se respinge exceptia cum se procedeaza? nu ma intereseaza actul prin care se respinge ci procedura, adica judecatorul se pronunta pe loc sau intra in deliberare?

Orice excepţie procesuală odată invocată întrerupe, de regulă, cercetarea acţiunii până la rezolvarea sa.
Este posibil ca excepţia procesuală ridicată să fie unită cu fondul cauzei şi rezolvate împreună.
Există, prin urmare, două posibilităţi de soluţionare a excepţiilor procesuale:
- rezolvarea lor de îndată;
şi
- unirea lor cu fondul cauzei pentru a fi soluţionate împreună
Unele excepţii procesuale trebuie să fie soluţionate, întotdeauna, înaintea fondului, având în vedere scopul urmărit prin invocarea lor (trimiterea dosarului la o altă instanţă, evitarea pronunţării unor soluţii contradictorii, etc.), cum ar fi : excepţia de necompetenţă, excepţia de litispendenţă, excepţia de conexitate, etc.
În situaţia în care se invocă, în acelaşi timp, mai multe excepţii procesuale, în lipsa unor reglementări legale exprese, instanţa trebuie să deducă ordinea de soluţionare a acestor excepţii din caracterul şi efectele produse de excepţiile respective.
În funcţie de excepţia procesuală ridicată, instanţa, după caz, se va pronunţa printr-o încheiere sau printr-o hotărâre. Astfel:
- în cazul admiterii excepţiilor care duc la amânarea judecăţii, instanţa se va pronunţa printr-o încheiere pe care partea nemulţumită o poate ataca cu recurs odată cu hotărârea dată asupra fondului;

- în cazul admiterii excepţiilor care duc la respingerea sau anularea cererii ori la dezinvestirea instanţei, aceasta se va pronunţa printr-o hotărâre (sentinţă, sau, după caz, decizie) care va putea fi atacată potrivit prevederilor dreptului comun sau dispoziţiilor speciale prevăzute de lege cu privire la hotărârea respectivă .

- dacă excepţia este respinsă, instanţa se pronunţă întotdeauna printr-o încheiere interlocutorie asupra căreia nu mai poate reveni. În cazul respingerii excepţiei, judecata continuă până la soluţionarea pricinei în fond.

Încheierea de respingere a excepţiei procesuale poate fi atacată numai odată cu hotărârea de fond, dacă legea nu prevede o altă soluţie (de exemplu, încheierea prin care s-a admis excepţia de recuzare nu este supusă nici unei căi de atac sau hotărârea dată într-o cerere de strămutare nu este supusă nici unei căi de atac).