Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum pot demonstra plata unei roviniete?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum pot demonstra plata unei roviniete?

buna seara. am o mare problema si as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu un sfat. tatal meu a primit zilele trecute o amenda din luna noiembrie pe motiv ca a fost surprins de camere circuland fara rovinieta. de fapt rovinieta avea, insa nu l-au gsit in baza de date. acea rovinieta a expirat la sfarsitul lunii martie si a aruncat-o. dupa doua saptamani a primit amenda. a mers la benzinaria de unde a facut rovinieta sa intrebe daca poate primi o chitanta care sa ateste ca a avut rovinieta platita, insa cei de acolo i-au spus ca toate datele lor au fost preluate de catre cei de la drumuri si poduri. intrebarea mea este daca poate demonstra cumva, in aceste conditii, ca a avut rovinieta? (presupun ca, de vreme ce amenda a fost trimisa de acestia, nu are rost sa mearga tot acolo sa il caute tot in baza lor de date).
Primul pas este contestatia la amenda cu motivarea ca a platit .Pana la termenul fixat de instanta poate gaseste chitanta cu care a platit . In cadrul procesului poate solicita ca instanta sa faca oi adresa catre unitatatea la care a platit sa-i elibereze dovada .
La benzinaria respectiva ,bonul fiscal de la casa de marcat se emite in doua exemplare. Unul este cel care se inmaneaza cumparatorului ,iar copia ramane pe rola aflata in interiorul casei de marcat. Toate datele de pe bon sunt imprimate pe acea copie,care cu siguranta este predata de catre acestia la compartimentul de contabilitate (al unuia dintre operatorii binecunoscuti de noi toti ,de care apartine acea statie de benzina) . Inclusiv numarul masinii tatalui Dvs. este inscris acolo. Incercati si astfel.

O seara buna.
Trebuie sa aiba la benzinarie un exemplar, sa poata elibera un duplicat sau o dovada a platii.
Mie de la benzinarie mi-a recomandat sa pastrez hartia de plata a rovignetei un an de zile dupa expirare. Probabil ca erau in tema cu probleme din acestea si .. pentru a evita mai tarziu sa caute chitante pierdute ofera sfatul acesta. E bine de stiut.
CrisB, utilizator
Singura modalitate este sa cautati la benzinarie pt ca sigur au copia pt ca adresa pe care o va face instanta se va trimite tot la administratia drumurilor care nu va avea nici un interes sa va caute in baza de date. Insistati tot acolo unde a fost emisa.
Gabrielle Monique a scris:

La benzinaria respectiva ,bonul fiscal de la casa de marcat se emite in doua exemplare. Unul este cel care se inmaneaza cumparatorului ,iar copia ramane pe rola aflata in interiorul casei de marcat. Toate datele de pe bon sunt imprimate pe acea copie,care cu siguranta este predata de catre acestia la compartimentul de contabilitate (al unuia dintre operatorii binecunoscuti de noi toti ,de care apartine acea statie de benzina) . Inclusiv numarul masinii tatalui Dvs. este inscris acolo. Incercati si astfel.

O seara buna.

Bună seara,

am o întrebare legată tot de un bon pierdut, dar în cazul meu este vorba de achitarea unei facturi pentru televiziune şi Internet prin cablu.

Plata către compania de cablu apare ca neînregistrată, deşi a fost efectuată (cam acum două săptămâni). Dat fiind că totul e recent, sunt şanse să obţin o copie de la centrul de încasări?

De obicei, la plată se cere factura, ca atare pe bon ar trebui să apară ceva date de identificare a clientului (măcar codul de client).

Vă mulţumesc anticipat!

Oana-Dana