Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... asociere srl
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

asociere srl

in cazul in care asociatul unic al unui srl,imi doreste sa-mi cesioneze jumate din partile sociale ale firmei,care ar fi cea mai buna modalitate sa facem acest demers avand in vedere ca eu vreau sa aduc in firma suma considerabila?

pe de alta parte,asociatul solicita un imprumut de la o persoana fizica,punand ca si garantie un bun al firmei......este posibil acest lucru?

Fie prin majorarea capitalului social proportional cu aportul Dvs. in societate, fie prin modificarea cotelor de participare la beneficii si/sau pierderi, proportional cu cota de participare la aport.

Imprumutl este solicitat in numele societatii sau in nume personal?
dupa ce s-a realizat cesiunea de parti sociale,e mai avantajos ca cei 2 noi asociati sa crediteze societatea?