Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acte preluare societate.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acte preluare societate.

Buna ziua,
Ma confrunt de ceva timp cu o preluare de societate. Cesioneaza 2 asociati si o preia alti 2 asociati.Nu este greu, dar de cate ori s-a intamplat sa merg la Registrul Comertului si am nimerit alt consilier , informatiile au fost cu totul altele.
Va rog mult daca se poate sa ma lamuriti.
- S-a redactat cererea de preschimbare a certificatului de inmatriculare a societatii si actualizare a cod. caen.
- S-a redactat contractul de cesiune- ( cine cesioneaza si cui cesioneaza si pretul cesiunii).
- S-a redactat HOTARAREA AGA( s-a cedat s-a primit, s-a revocat din functie s-au numit altii, si a fost introdus paragraful " Actul constitutiv se modifica prin adaugarea de domenii secundare celor existente).
- S-a redactat Act aditional in care se rescrie toate insemnarile ( s-a cedat s-a primit, s-a revocat din functie s-au numit altii, si paragraful " Actul constitutiv se modifica prin adaugarea de domenii secundare celor existente).
Am fost respinsi de 3 ori de la Reg. Comertului.
Mentionez ca toate actele au fost lucrate de o avocata.
Nu a fost corect Contractul de cesiune, l-am refacut.
Nu trebuia act aditional la actul constitutiv.
Nu trebuia trecut in actul constitutiv direct noile coduri caen si nici cele care le-am adaugat , ele trebuiau specificate in Hotararea AGA.
Nu inteleg, la aceeasi institutie 2 consilieri , aplica legea diferit, primul la care am fost erau corecte, atat ca lipsea titulatura unuia dintre asociati care are gestiune, conducerea,,,,,nu era trecuta peste tot titulatura completa.
La cel de al 2, lucrurile s-au intors la 360.
Va rog. solicit putin ajutor.
Va multumesc.
Hotararea AGa trebuie sa cuprinda toate modificarile ce le aveti in vedere atat prin cesiune, cat si prin modificarea activitatilor ( recodificare, completare obiect de activitate).
La finalul hotararilor mentionati ceva de genul " aproba actualizarea actului constitutiv cu modificarile din prezenta hotarare"
In actul constitutiv actualizat ..mentionati ca este actualizat in baza HAGA nr....
Cred totusi ca nu v-a fost primit dosarul..nu ca ati avut 3 rezolutii de respingere...
Succes
Buna ziua,
Cu respect, va multumesc pentru raspuns si va rog sa -mi permiteti sa va atasez chiar actul redactat,

HOTARAREA ADUNARII GENERALE NR. 1
A ASOCIATILOR S.C. xxxxxxxxxxxxxxxxxxx S.R.L.
din data de 30.11.2009

Subsemnatii ……………………… domiciliat in Mun.Bucuresti, ………………, sector 1, cetatenie si nationalitate romana, nascut la data de ………………….., posesor al C.I. Seria …………………, eliberat de SPCEP S1 Biroul nr.5 la data de ……………….. , avand …………………………….., in calitate de ASOCIAT si ………………., domiciliat in Mun. Bucuresti, str. ……………………………., sector 1,de cetatenie si nationalitate romana, nascut la data de ………………….. in Mun. Bucuresti, sector 8, posesor al C.I. Seria ………….., eliberat de Sectia 5 Politie la data de ……………………, avand C.N.P. …………………… in calitate de ASOCIAT al firmei S.C. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx SRL cu sediul in Mun. Bucuresti, str. ……………………, sector 1 am hotarat urmatoarele :

1. Se cedeaza de catre xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx 30 de parti sociale a cate 10 lei fiecare, in valoare totala de 300 lei, reprezentand 50% din capitalul social total si cota de participare la beneficii si pierderi, pe care le detine , catre xxxxxxxxxxxxxxxxxx, domiciliat in Mun. Bucuresti, str. ……………… , ., de cetatenie si nationalitate romana, nascut la data de …………………..Mun. Bucuresti, sector 8, posesor al C.I. seria ………………………. eliberat de SPCEP S1 biroul nr. 5 , la data de …………….., avand C.N.P. ………………………….. care devine astfel NOU ASOCIAT.

2. Se cedeaza de catre xxxxxxxxxxxxxxxxx 30 de parti sociale a cate 10 lei fiecare, in valoare totala de 300 lei,reprezentand 50% din capitalul social total si cota de participare la beneficii si pierderi, pe care le detine
catre xxxxxxxxxxxxxx, domiciliat in Mun. Bucuresti, str. ………………………., sector1, de cetatenie si nationalitate romana, nascut la data de …………………….., posesoare al C.I. seria ……………………….. eliberat de Sectia 5 Politie la data de ……………………., avand C.N.P.
………………………….. care devine astfel NOU SOCIAT.
Capitalul social este in suma de 600 lei impartit in 60 parti sociale a 10 lei fiecare, reprezentand 100% din capitalul social total si cota de participare la beneficii si pierderi.

3. Dupa cesiune, aportul la capitalul social este detinut astfel:
- xxxxxxxxxxxxxx, detine 30 parti sociale , a cate 10 lei fiecare, in valoare totala de 300 lei, reprezentand 50% din capitalul social total si cota de participare la beneficii si pierderi.

4. Se revoca din functia de administrator xxxxxxxxxxxxxx si se numeste
d-nul xxxxxxxxxxxxxx care devine ADMINISTRATOR si DIRECTORUL GENERAL al societatii avand MANDAT NELIMITAT si PUTERI DEPLINE.

5. Actul constitutiv al societatii se modifica prin adaugarea de domenii secundare celor existente,

ASOCIATI,

xxxxxxxxxxxxxx

Aici s-a cerut sa fie trecute codurile caen ce sunt trecute acum in actul constitutiv dar in forma noua clasificate cat si cele noi introduse in forma noua clasificate.
Eu trebuie sa trec clasificarea veche clasificarea noua?
Trebuie mentionat si pretul cesiunii tot aici?
Actul constitutiv va contine dupa aceea toate codurile caen noi dupa noua clasificare ( cele existente si cele introduse)

Va multumesc anticipat.

Nu intereseaza pretul cesiunii.
Mentionati in HAGA: se aproba reactualizarea codurilor caen conform CAEN rev.2. (am inregistrat zeci de astfel de mentiuni). In mod normal nu trebuie mentionate, intrucat recodificarea este gratuita...si prin trecerea codurilor actualizate.,.. faceti de fapt treaba celor de la ORC, insa primeaza interesul dvs in a avea un act constitutiv actualizat.
Mi se pare un abuz sa vi se ceara sa treceti modul de recodificare in Hotarare AGA. Precizati-le ca recodificarea este gratuita si sesizati acest lucru Directorului de la ORC. Este inadmisibil sa va cera sa treceti recodificarea in HAGA, pentru a plati la Monitorul Oficial o suma imensa.
La finalul Hotararii mentionati ca se aproba actualizarea actului constitutiv cu cele hotarate in prezenta hotarare.
Va multumesc pentru raspuns ,
Va doresc , O zi buna!

Cu respect ,
Iuliana
daca exista hotarare a asociatilor sau AGA nu mai trebuie si act aditional. Atentie ca taxa de publicare in Monitorul Oficial a actului aditional sau a hotararii se face in functie de numarul de caractere, asa ca fiti cat mai concisi. Nu trebuie mentionat obligatoriu domiciliul asociatilor care se retrag, de ex, ci doar datele cerute de lege pentru cei care vor fi cooptati. In ordinea lor, actele care se depun sunt urmatoarele:
- act aditional sau hotarare in care trebuiesc mentionate toate modificarile - asociati, participare la profit si pierderi, completare obiect de activitate, si mentionati intr-un paragraf separat ca activitatile vor fi recodificate in actul constitutiv actualizat;
-act constitutiv actualizat
contract cesiune
declaratiile pe propria raspundere ale asociatilor cooptati si specimenele de semnatura
timbre judiciare 2x0,15 lei