Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daune interese revenire precizãri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daune interese revenire precizãri

În cazul rezilierii unui contract de închiriere pentru neplata chiriei de chiriaş (chiriaşul are construite clăriri pe terenul proprietarului) cum poate să-şi recupereze proprietarul pierderea prin nefolosinţa bunurilor sale deoarece chiriaşul nu-i predă bunurile închiriate ? Ce acţiuni are ?
Bună ziua !
O acţiune în pretenţii. Constat însă că faceţi vorbire de bunuri închiriate pe care nu vi le predă fostul chiriaş. Consider că , în măsura în care s- a obţinut rezilierea contractului de închiriere prin acţiune definitivă şi irevocabilă, nepredarea bunurilor proprietatea dumneavoastră, vă deschide calea unei plângeri penale pentru săvârşirea infracţiunii de abuz de încredere( 213 C.P.).
Cu stimă!
Marius Zaharia, Avocat
zahariamarius a scris:

Consider că , în măsura în care s- a obţinut rezilierea contractului de închiriere prin acţiune definitivă şi irevocabilă, nepredarea bunurilor proprietatea dumneavoastră, vă deschide calea unei plângeri penale pentru săvârşirea infracţiunii de abuz de încredere( 213 C.P.).
Cu stimă!

Presupunand ca nu despre nepredarea si lipsa folosintei unor bunuri mobile este vorba in speta, ci a unor bunuri imobile, infractiunea de abuz de incredere nu intra in discutie.
exista o sentinta definitiva privind rezilierea contractului de inchiriere? la ce fel de bunuri va referiti? din ce relatati rezulta ca pe terenul dvs chiriarul a construit cladiri. deci ar fi vorba de dreptul de superficie. a avut acordul dvs chiriasul sa contraiasca?