Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Leasing
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Leasing

Sunt in divort, iar masina luata impreuna in leasing a ramas la el. Acum el vrea sa predea leasingul la o alta persoana. Pentru aceasta spune ca are nevoie de acordul meu, eu fiind coplatitor. Eu m-am interesat la firma de leasing unde mi s-a zis ca dupa divort eu nu voi mai figura ca si coplatitor.
In cazul in care nu vreau sa imi dau acordul sa predea leasingul, el spune ca firma ne va executa pe amandoi.
Va rog sa-mi spuneti ce se intampla daca nu mai plateste si se va ajunge la executare silita? As fi pusa si eu sa platesc?
Dupa ce vom divorta va mai avea nevoie de acordul meu ca sa predea leasingul?
Va multumesc
in caz ca nu platiti ratele si se ajunge la executare silita, veti fi si dvs obligata la plata.
veti fi coplatitor pana achitati leasingul, fara legatura cu divortul dvs.
si dupa divort va avea nevoie de acord pt a preda leasingul.
daca nu mai aveti cu ce plati, mai bine predati masina si contractul altcuiva. daca va intelegeti cu persoana si sa va dea ceva bani, acestia se impart pe jumatate intre dvs si sot