Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... programul in perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

programul in perioada de preaviz

buna ziua..va rog sa ma lamuriti care este programul de lucru in perioada de preaviz in cazul restructurarilor 4 sau 8 ore...multumesc!
Prevederea cu 4 ore nu mai este in viguare deoarece nu mai exista CCMUN.
Deci programul de lucru este stabilit prin contracte aplicabile in viguare (contract de munca, ROI, contract colectiv pe unitate / ramura).
Depinde de contractul colectiv de munca pe care il aveti (sau nu) la nivelul unitatii, sau la nivelul ramurii de activitate din care face parte unitatea.
Daca nu aveti un astfel de contract, se lucreaza 8 ore.
radu-adrian a scris:

buna ziua..va rog sa ma lamuriti care este programul de lucru in perioada de preaviz in cazul restructurarilor 4 sau 8 ore...multumesc!

In lipsa unui CCM la nivel de unitate sau la nivel de ramura de activiatate, programul de munca in acest caz este cel prevazut in c.i.m...