Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program redus in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program redus in preaviz

buna ziua
pe perioada de preaviz , in caz de concediere pt reducerea postului, angajatorul este obligat sa accepte ca angajatul sa lucreze doar 4 ore/zi in loc de 8, pt a-si putea cauta un alt loc de munca? din cate stiu aceasta prevedere era trecuta in ctr colectiv de munca unic la nivel national, care acum nu mai exista.precizez faptul ca in ROI nu se specifica aceasta posibilitate.

multumesc anticipat
1. In perioada de preaviz salariatul trebuie sa respecte programul de lucru prevazut in contractul individual de munca (CIM).

2. Daca in CIM, in Contractul colectiv de munca (CCM) aplicabil unitatii sau in Regulamentul intern (R.I.) al unitatii este prevazut un program redus in perioada de preaviz atunci se aplica aceasta prevedere.
Stiti bine, prevederea era trecut in CCMUN care nu mai este in vigoare.
In afara de RI (pe care l-ati verificat), trebuie sa mai verificati si in CCM al unitatii sau la nivel de sector de activitate (daca exista astfel de contracte pentru unitatea dvs.) Acolo s-ar putea sa mai existe o prevedere similara cu cea din CCMUN.
va multumesc frumos. apreciez celeritatea cu care mi-ati raspuns.

o zi frumoasa.