avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 335 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită taxa de timbru
Discuție deschisă în Executare silită

taxa de timbru

stie cineva cat este taxa de timbru si timbru judiciar in cazul investirii cu formula executorie?
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 09:31, 28 Aprilie 2011
Pentru a fi pusa in executare , hotararea dvs. trebuie legalizata si investita cu formula executorie.
Pentru legalizare-taxa de timbru de 2.00 lei si timbru jud. de 0,15 lei.
Pentru investirea cu formula executorie-taxa de timbru de 4.00 lei si timbru jud. de 0,15 lei.
si unde se legalizeaza, la notar?
Atat legalizarea cat si investirea cu formula executorie pot fi efectuate doar de catre instanta care a pronuntat respectiva hotarare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa timbru pentru cerere cu investire executorie???? petrans petrans buna ziua, am transmis o cerere de investire cu formula executorie catre jud. sector 1 Bucuresti si a fost respinsa pe motiv ca nu a fost legat timbrata.Am ... (vezi toată discuția)
Cum procedez kywy kywy ce trebuie sa fac pentru a-mi recupera cheltuielile de judecata? (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca blareanabel blareanabel Buna seara! va rog sa imi spuneti cate copii legalizate de pe o hotarare judecatoreasca aflata la dosar se pot elibera de la arhiva instantei??Mentionez ca am ... (vezi toată discuția)