Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum procedez
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum procedez

ce trebuie sa fac pentru a-mi recupera cheltuielile de judecata?
Le aveti deja stabilite printr-o hotarare judecatoreasca sau intrebarea este una de principiu, in sensul ca doriti sa stiti cum le recuperati in cazul in care castigati procesul?
Reveniti.
investiti hotararea cu titlu executoriu.
Daca aveti deja o hotarare judecatoreasca prin care s-a stabilit obligativitatea platii cheltuielor de judecata de catre partea adversa , legalizati si investiti cu formula executorie hotararea/hotararile si prin intermediul unui executor judecatoresc procedati la executarea silita a acesteia./acestora.
Pentru legalizare:
- taxa de timbru de 2.00 lei si timru jud. de 0,15 lei.,
Pentru investirea cu formula executorie-taxa de timbru 4.00 lei si timbru jud. de 0,15 lei.
Daca in timpul unui proces efectuati diverse cheltuieli (taxa de timbru, onorariu de avocat, onorariu experti) si castigati procesul, acestea vor cadea in sarcina de plata a partii adverse potrivit prev. art.274 c.proc.civ. si ulterior vor putea fi recuperate in varianta expusa mai sus., adica pe calea executarii silite.