avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 403 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... l221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

l221/2009

Buna ziua.Nu mi s-au acordat despagibiri morale conform L.221/2009 pe motiv ca nu exista temei legal ci s-a constatat doar caracterul politic a condamnarii.Pot face recurs in 15 zile de la comunicare dar nu mai are rost ,ci voi astepta modificarea legii 221/2009.Dupa ce se va modifica legea eu voi mai putea cere despagubiri morale sau mi se va invoca autoritatea lucrului judecat ?Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: dusa , utilizator 11:55, 5 Mai 2011
daca se va modifica legea 221 in sensul reglementarii acordarii daunelor morale pentru detinutii politic, exista temei legal pentru o noua actiune fara riscul de a fi respinsa pe ex. de aut. de lucru jud.
Va multumesc frumos pt.raspuns.Cu stima si consideratie Sandu Dusa,Toplita,Harghita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 221/2009 WEO WEO Pana la ce data se pot solicita daune morale conform L 221/2009? (stiu ca exista o exceptie de neconstitutionalitate admisa conform careia nu se mai acorda ... (vezi toată discuția)
Despagubiri detinuti politici szabodoinitadoina szabodoinitadoina recent plenul senatului a aprobat un proiect privind acordarea de despagubiri de 24.000 euro pt fiecare an de detentie politica. care ar putea fi aprobat in ... (vezi toată discuția)
Am cÂȘtigat definitif Și irevocabil pe legea 221/2009 andreigrigoriu andreigrigoriu Stimați forumiști, Pe 28 octombrie 2011, la Curtea de Apel București, am câștigat definitiv și irevocabil[b] DAUNE MORALE[/b] ( ... (vezi toată discuția)