Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... l221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

l221/2009

Buna ziua.Nu mi s-au acordat despagibiri morale conform L.221/2009 pe motiv ca nu exista temei legal ci s-a constatat doar caracterul politic a condamnarii.Pot face recurs in 15 zile de la comunicare dar nu mai are rost ,ci voi astepta modificarea legii 221/2009.Dupa ce se va modifica legea eu voi mai putea cere despagubiri morale sau mi se va invoca autoritatea lucrului judecat ?Va multumesc anticipat.
daca se va modifica legea 221 in sensul reglementarii acordarii daunelor morale pentru detinutii politic, exista temei legal pentru o noua actiune fara riscul de a fi respinsa pe ex. de aut. de lucru jud.
Va multumesc frumos pt.raspuns.Cu stima si consideratie Sandu Dusa,Toplita,Harghita.