avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despagubiri detinuti politici
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despagubiri detinuti politici

recent plenul senatului a aprobat un proiect privind acordarea de despagubiri de 24.000 euro pt fiecare an de detentie politica. care ar putea fi aprobat in continuare si de camera deputatilor si ar putea deveni lege. dar eu m-am judecat pt tatal meu care a fost detinut politic in baza legii 221/2009. si s-au acordat doar despagubiri materiale cele morale fiind declarate neconstitutionale de curtea constitutionale. atunci la legea care ar putea fi emisa in curind mai pot face actiune fiind alt temei adica alta lege sau este autoritate de lucru judecat fiind ca am avut deja proces la legea 221/2009, adica exista dubla identitate de parti dar temeiul este la alta lege.
Cel mai recent răspuns: Cab.Av.Doroiman Camelia , Avocat 16:45, 17 Mai 2011
Puteti cere revizuirea hotararii (cu redeschiderea dosarului), ca sa existe "autoritate de lucru judecat" trebuie sa existe tripla indentitate;; pertile sa fie aceleasi si de aceieasi parte, obiectul acelasi si cauza aceieasi. Cauza si obiectul dupa cum aratati Dv. nu este aceieasi deoarece, la momentul cand ati solicitat "despagubirile" instanta s-a pronuntat ca nu exista cadrul legal... Dar acum exista temei de drept., si consider ca nu exista autoritate de lucru judecat. Admitere unor cereri similare si pe a Dv. sub motivatia care ati invocat-o ar fi o masura "discriminatorie". Legea se refera la toti detinutii politici, nu numai la o parte din ei.. Succes si asteptam "Legea":(
puteti solicita despag morale , dc acest proiect devine o relitate, ceea ce ati primit pe L 221 sunt daune materiale pt imob/mob confiscate de catre stat
Manole Dumitru a scris:

Puteti cere revizuirea hotararii (cu redeschiderea dosarului),



revizuirea hot nu se poate cere pt aparitia ulterioara judecarii actiunii initiale a unor reglementari
se poate introduce o noua act intemeiata pe noua lege , chiar dc in acea cerere pe L221 i-au fost respinse daunele morale pe considerentul ca nu mai exista temei legal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

L221/2009 dusa dusa Buna ziua.Nu mi s-au acordat despagibiri morale conform L.221/2009 pe motiv ca nu exista temei legal ci s-a constatat doar caracterul politic a condamnarii.Pot ... (vezi toată discuția)
L221/2009 asud asud Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti ce s-a mai intamplat cu L221/2009,legea care privea detinutii politici?Eu am o hotarare definitiva si irevocabila, dar nu mi ... (vezi toată discuția)
Daune morale conf. l221/2009 DanstP DanstP Buna ziua Sunt unul din beneficiarii legii 221 din 2009. Am o sentinta civila pronuntata la 17 iunie 2010, prin care Statul Roman este obligat sa-mi plateasca ... (vezi toată discuția)