Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legal sau nu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legal sau nu

:-/as dori sa aflu daca am nevoie de autorizatie de constructie pentru a ridica un gard de plasa(provizoriu), care sa delimiteze gradina mea de curtea vecinului. Trebuie sa precizez ca nu am act de proprietate pe gradina dar am un proces de uzucapiune pe rol.Gardul a existat dar a fost demolat de vecin pt a-si face casa. Avocatul imi spune ca desi nu am acte inca, am dreptul sa-mi fac gard, pe de alta parte am inteles ca primaria cere autorizatie pt orice fel de constructie provizorie sau nu,iar pt asta e nevoie de actul de proprietate. Ce trebuie sa fac?
Asa este primaria cere autorizatie de constructie, cel mai bine este sa mergeti si sa vorbiti cu ei, in fond de ei depindeti, tot acolo platiti si impozitul, cunosc situatia d-voastra reala, vedeti ce se poate face!
primăria nu vă poate interzice să ridicați un gard, cu atât mai puțin cu cât dvs refaceți un gard existent anterior și fără lucrări în sol. v-o spun din experiență, diferența este că eu am refăcut un gard definitiv.
george_puchiu, utilizator
multumesc, deci as putea sa refac gardul. Mai am o intrebare: daca in gradina mea vecinul a depozitat materiale de constructie, fara voia mea, pot sa i le dau afara sau trebuie sa fac o plangere la politie? Daca pun mana pe ele si le duc in strada ma poate reclama in vreun fel?
de preferat ar fi să se rezolve totul pe cale amiabilă în caz contrar puteți face o plângere la poliție pentru tulburare de posesie