Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din curtea unei scoli, noaptea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din curtea unei scoli, noaptea

Buna ziua , am si eu cateva intrebari:Un prieten de-al meu a furat din curtea unei scoli, niste "ciorapi" sa-i spunem asa , in acea curte sunt camere de supravegheat, el s-a dus cu masina , daca pe camera se vede numaru` masinii ? se poate sa-l salte politia ? sau inregistrarile video se pot folosi impotriva acestuia ? multumesc
Ciorapi din curtea scolii?ciudat.
Da, imaginile de pe camere se pot folosi ca probe .Chiar daca nu se vede si prietenul dvs. ci doar masina si nr. ei, tot se poate afla cine a fost acolo.
Nu cred ca sunt tocmai ciorapi , nu stim care este valoarea bunurilor sustrase("ciorapi" sau "izmene").
Acestea despre faceti vorbire , in masura in care sunt concludente , pot constitui probe pentru incriminarea respectivei persoane , sub aspectul infractiunii de furt sau furt calificat , in functie de modul ,locul , ora si conditiile in care a avut loc sustragerea.
Dati mai multe amanunte cu privire la fapta , la numarul de persoane participante , la parioada din zi in care a avut loc aceasta , eventual , cu privire la valoarea prejudiciului.
Au fost 3 , si el a fost cu masina , valoarea este in jur de 500 Ron.Furtul a avut loc noaptea dupa ora 12:00.astept raspuns.multumesc