Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt fara constatare politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt fara constatare politie

am facut o mare tampenie saptamana trecuta intr-un supermarket din germania, in cabina de proba mi-a venit stralucita idee sa pun in geanta cateva din produsele din cos: 2 perechi ciorapi, un stilou si niste condimente. La casa am fost oprita de detectivul magazinului deoarece aveam prea putine produse pe banda. Eu dupa ce am iesit din cabina am pus la loc pe raft cutiile goale de la ciorapi si inca cateva alte produse pentru care ma razgandisem sa le mai cumpar ca erau cam scumpe. Pe camere probabil se vede ca nu am umblat deloc la geanta decat ca intru in cabina de proba si ca pun/iau produse de pe raft in cos. Am recunoscut fapta, am platit 100 euro amenda magazinului, a fost chemata politia care insa nu a venit, pe motiv ca fiind un accident in oras nu au pe cine trimite de la sectie!!! cand a sunat la politie a spus ca am acceptat sa platesc prejudiciul, nu am inteles toata discutia insa mi-a dat sa semnez o foaie tipizata de la care a rupt o chitanta insa pe acea chitanta nu este decat numarul, nu are semnatura, nu stampila, nu data, nimic. Nu am vazut ce am semnat, prosusele sustrase au fost scrise pe o bucatica de hartie, urma sa faca un calcul al pretului care nu a fost facut de fata cu mine, ei pot zice ca am furat 7 laptopuri si 5 tel ca oricum nu stiu ce am semnat dar ma gandesc ca nu imi pun ei in spate toate prejudiciile din magazin. Am vrut sa platesc si lucrurile puse in geanta insa a zis ca e prea tarziu si au ramas acolo. A fost inclusiv afara, mi-a controlat masina, daca au camere in parcare se poate vedea asta pe motiv ca ei au avut multe furturi in magazin. Apoi au facut o copie dupa buletinul si permisul meu de conducere si detectivul a dat mana cu mine si mi-a zis ca sunt libera, ba mai mult vazandu-mi disperarea si regretul incerca sa ma linisteasca ca nu e mare lucru si ca probabil imi va veni un plic. Nu stia sa imi zica exact ce se va intampla cu mine insa imi tot povestea ca magazinul se inchide in cateva minute, el a avut o zi lunga si vrea sa plece, sa imi vad de viata si sa nu mai fac asa ceva. am tot intrebat, a zis ca probabil!! vine un plic insa nu am inteles ce a zis in germana ca ar contine plicul! eu am venit in tara, nu sunt inregistrata in germania, am lasat la magazin si adresa prietenilor nemti la care am fost in concediu, insa am scris-o pe o bucatica de hartie, nu stiu daca a fost trecuta in tipizat. Nu am cazier, nu am avut niciodata probleme cu politia, e prima abatere pe care o regret enorm. Va rog sa imi spuneti, daca politia nu a venit desi a fost sesizata, imi poate face dosar, ma cheama inapoi din romania sa ma intrebe ce s-a intamplat? ma poate judeca dupa procesul verbal din magazin semnat de mine si copia dupa buletin fara sa ma fi intrebat nimic? daca imi vine un plic cu intrebari, cum am citit pe forum ca au primit unii insa nu trimit inapoi, se va incepe vreo urmarire, dosar penal de vreme ce eu nu figurez in baza de date a politiei si am doar procesul verbal din magazin? vine direct vreo amenda? eu mai merg in concediu acolo si nu vreau sa am probleme, as vrea sa platesc greseala si sa se incheie insa clar nu imi permit sa ma duc acum la vreun interogatoriu inapoi prin germania.Va rog o parere, un sfat, orice!
Se va aplica o amenda administrativa.
Dacă mai intrați în Germania sa o plătiți pentru ca în caz contrar riscați sa fiți arestat pe teritoriul Germaniei.
Multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra!
insa tot am o nedumerire! daca politia nu a venit desi a fost sesizata, nu trebuie sa ma intrebe si pe mine cineva, ceva? sa constate, sa imi ia vreo declaratie...pur si simplu cu un simplu xerox dupa buletin si niste semnaturi cum ca am achitat prejudiciul in magazin imi inainteaza dosarul fara sa ma fi vazut macar o data vreun politist, mai ales ca sunt cetatean strain si nu figurez in nici o baza de date a nimanui si am si specificat ca sunt in tranzit prin Germania?!
nici macar pe camere nu se vede mare lucru, eu nu am umblat deloc la geanta prin magazin, se vede ca am pus lucruri inapoi pe raft dupa ce am iesit din cabina de proba si detectivul acela civil tot prin preajma mea! politia trebuia sa vina si sa constate, daca detectivul zice acum ca am luat altceva cu o valoare mai mare? chiar nu stiu ce am semnat...nu mi-a aratat procesul verbal, a zis doar semnati aici si aici, iar pe chitanta primita nu specifica nici macar data sau numele magazinului.
Pot sa ma trezesc ca mi se imput alte lucruri? sper ca se verifica camerele, nici macar nu m-am plimbat pe langa electrice, cosmetice sau alte lucruri scumpe!
am un serviciu stabil aici, pot primi citatie acasa insa nu pot lasa tot si pleca sa lamuresc lucrurile pe acolo cand vor ei.
mai mult, la adresa mea din buletin nu mai locuieste nimeni, eu locuiesc in alt judet la sotul meu de cativa ani iar pe xeroxul facut in magazin nu figureaza adresa la care stau efectiv in Romania, deci daca plicul vine acolo si postasul nu ma gaseste in 10 zile il trimite inapoi!
Chiar vreau sa platesc prostia facuta insa daca nu ajunge la mine vreun plic cum pot sti daca sunt amendata?
Se poate sa platesc pe loc in cazul in care politia ma opreste pe teritoriul germaniei si vede ca am o amenda?! Am acest drept sau nu?