Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensionare 2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensionare 2010

Buna ziua! As dori sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
barbat nascut in 09.09.1954, pensionat in septembrie 2010 cu o pensie de 1139 lei.
Date din decizia de pensionare:
grupa I de munca: 10 ani, 3 luni si 21 de zile (mecanic ajutor locomotiva marfa)
grupa a II-a de munca: 16 ani, 3 luni si 3 zile
conditii speciale: 8 ani si 10 luni (mecanic ajutor locomotiva marfa)
conditii deosebite: 13 zile
conditii normale: 7 luni si 15 zile
stagiu asimilat: 1 an, 3 luni si 18 zile
Stagiu aferent gr.I si II : 9 ani
Total stagiu cotizare: 46 ani, 5 luni si 1 zi
Stagiul complet de cotizare: 32 de ani
Reducerea varstei de pensionare datorita conditiilor speciale si deosebite: 9 ani

In deciza de pensionare nu s-a mentionat nimic de sporurile de care a beneficiat respectiv
spor pentru conditii grele - 15% (1990-2010)
periculoase - 15% (1993-2010)
nocive - 10% (1997-2010).
Mentionez ca aceste sporuri nu au fost incluse in salariul de baza perioada 1992-1994.
De asemenea in decizia de pensionare nu se precizeaza daca a beneficiat de sporurile de grupa conform OUG 100/2008.
In cazul de mai sus nu ii se aplca niciuna din cele doua ordonante OUG 100/2008 respectiv OUG 209/2008?

Parerea mea personala este ca aceste sporuri au intrat in calculul punctajului mediu anual.Conditia este sa fi fost trecute in carnetul de munca sau in adeverinte.Ele nu se evidentiaza in decizia de pensionare.Aceste sporuri apar in ,,Date si elemente care au condus la determinarea punctajului mediu anual si a stagiului de cotizare,,si se afla in dosarul de pensionare,aflat la Casa locala.

Legea 19/2000 dupa care s-a deschis dreptul la pensie:
Art. 164. - (1) La determinarea punctajelor anuale, pana la intrarea in vigoare a prezentei legi, se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inregistrare a acestora in carnetul de munca, astfel:

a) salariile brute, pana la data de 1 iulie 1977;

b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991;

c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.

(2) La determinarea punctajelor anuale, pe langa salariile prevazute la alin. (1) se au in vedere si sporurile care au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei anterioare si care sunt inregistrate in carnetul de munca.

(3) La determinarea punctajelor anuale, pe langa salariile prevazute la alin. (1) se au in vedere si sporurile cu caracter permanent, care, dupa data de 1 aprilie 1992, au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei anterioare si care sunt inregistrate in carnetul de munca sau sunt dovedite cu adeverinte eliberate de unitati, conform legislatiei in vigoare.

Cat priveste O.U.G.209 aceasta vi s-a aplicat la deschiderea drepturilor de pensie si se regaseste la punctul(G) din decizie.

Ce mi se pare mie in neregula ar fi stagiul complet de cotizare,care in septembrie 2010 era de 32 de ani si 10 luni,iar in decizie spuneti ca este 32 de ani.

Precizati daca O.U.G.209/2008 se regasete la punctul(G)din decizie si cat este stagiul complet de cotizare din decizie:32 sau 32 si 10 luni.

Precizez ca la punctul G din decizia de pensionare nu apare niciuna din cela doua ordonante (100/2008 si 209/2008), apare doar numarul de puncte realizate si punctajul mediu anual.
Iar stagiul complet de cotizare de la punctul F este de 32 de ani si 0 luni. Acesta s-a redus datorita conditiilor speciale conform anexei 4 din Legea 19/2000.
Ma intereseaza daca pot sa cer sporul aferent grupelor de munca avand in vedere ca persoanei in cauza ii s-a redus atat varsta de pensionare cat si stagiul de cotizare de la 35 la 32 conform anexei nr.4.