Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei pentru grupa II de munca, în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei pentru grupa II de munca, în baza Legii nr. 263/2010

Din luna martie 1999, am fost pensionar pe caz de boala iar din luna februarie 2010 sunt pensionar la limita de varsta.
Sunt nascut la data de 28.08.1948, iar din decizia de pensionare emisa in februarie 2010 rezulta urmatoarea stare de fapt:
Punctul E: Date care au condus la stabilirea drepturilor de pensie:
Varsta de pensionare: 61 ani si 6 luni;
Varsta standard de pensionare 64 de ani si 6 luni;
Reducerea varstei standard de pensionare
- datorita conditiilor speciale si deosebite de munca 3 ani si 0 luni;
Punctul F: Stagiul de cotizare
Stagiul complet de cotizare (conform L 19/2000): 34 ani, 0 luni si o zile;
Total stagiu cotizare realizat: 40 ani, 2 luni si 19 zile;
din care
- În gradul II (Legea 3/1977) 15 ani, 4 luni si 14 zile;
Conditii normale: 8 ani, 11 luni si 22 zile;
Stagiu asimilat 12 ani, 1 luni si 13 zile;
Stagiu aferent grupa II-a: 3 ani si 9 luni
PUNCTE REALIZATE (Cu Sp.V. in perioada (03.1970-03.1992)
Punctul G
1. Numar puncte realizate 31.61062
Numar puncte conform OUG 209/2008: 4,16054
2. Punctaj mediu anual 1,05209
din care majorări conform OUG 209/2008 : 0,12237;
Valoarea punctului de pensie 732,80
Spuneti-mi, va rog, daca benefiez de recalcularea pensiei pentru gradul II de munca în baza Legii 263/2010.
Nu beneficiati de aceasta majoarare.Cele 4,16054 puncte suplimentare acordate prin aplicarea O.U.G.209/2008 rsprezinta chiar aceasta majorare(recalculare).Beneficiaza cei care si-au deschis dreptul la pensie pana in data de 02/11/2008 inclusiv.
Multumesc pentru raspuns.
Mai am o rugaminte: Toata perioada lucrata am fost incadrat tractorist la SMA. Din cate cunosc eu, la stabilirea dreptului de pensie s-a avut in vedere insa doar inscrierile din cartea de munca, respectiv salariul de incadrare, cu toate ca, am lucrat chiar si 12 ore pe zi, poate chiar mai mult, precum şi duminicile si sarbatorile legale, ajungandu-se astfel la un castig chiar dublu decat incadrarea inscrisa in cartea de munca. (din castigul astfel obtinut, cu toate sporurile inscluse, respectiv ore suplimentare şi zile festive mi s-au făcut toate retinerile din salariu: pensie, CAS, etc.)
Spuneti-mi, va rog, de ce acte am nevoie sa-mi fie calculata pensia in functie de castigul realizat si nu de salariul de incadrare inscris in cartea de munca, avand in vedere faptul ca, dupa 34 de ani de munca beneficiez doar de o pensie de 740 lei.
1-La determinarea punctajului mediu anual s-a tinut cont de prevederile de mai jos:
Legea 19/2000
ART. 164
(1) La determinarea punctajelor anuale, pana la intrarea in vigoare a prezentei legi, se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inregistrare a acestora in carnetul de munca, astfel:
a) salariile brute, pana la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.
(2) La determinarea punctajelor anuale, pe langa salariile prevazute la alin. (1) se au in vedere si sporurile care au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei anterioare si care sunt inregistrate in carnetul de munca.
(3) La determinarea punctajelor anuale, pe langa salariile prevazute la alin.(1) se au in vedere si sporurile cu caracter permanent, care, dupa data de 1 aprlie 1992 au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei anterioare si care sunt inregistrate in carnetul de munca sau sunt dovedite cu adeverinte eliberate de unitati, conform legislatiei in vigoare.

Raspuns dat de CNPAS astazi 02/03/2011 pe aceasta tema:
Intrebare:
Buna ziua.Am lucrat in agricultura si eram remunerat in functie de cat realizam(acord). Fata de salariul de incadrare castigam poate si de trei ori mai mult. La aceasta suma se calcula si se vira in acelasi timp cota de CAS aferenta sumei pe care o realizam.De ce acum nu se ia in calcul la pensie? Nu este vorba de acordul care se retinea si se restituia functie de realizarile de plan.Acesta desigur ca nu trebuie luat in calcul la pensii pentru ca la acesta nu se vira CAS la restituire.Va rog daca se poate o lamurire. Multumesc.

Raspuns:
Potrivit prevederilor art. 165 si 166 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, la determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inscriere a acestora in carnetul de munca, astfel:
a) salariile brute, pana la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.
De asemenea, la determinarea punctajelor lunare, pe langa salariile de mai sus se au in vedere si sporurile cu caracter permanent care, dupa data de 1 aprilie 1992, au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei anterioare si care sunt inscrise in carnetul de munca sau sunt dovedite cu adeverinte eliberate de unitati, conform legislatiei in vigoare.
Pentru perioada cuprinsa intre 1 aprilie 2001 si 1 ianuarie 2011, la determinarea punctajelor lunare, se utilizeaza venitul brut lunar realizat care a constituit, conform legii, baza de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale, asa cum acesta a fost inscris in declaratia privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre bugetul asigurarilor sociale de stat sau, dupa caz, in declaratia de asigurare sau in contractul de asigurare sociala.

Referitor la adaosul de acord, va informam ca acesta nu a fost luat niciodata in calculul pensiei. Daca legiuitorul ar fi dorit sa se tina seama de veniturile realizate in cazul retributiei in acord, atunci nu ar mai fi vorbit de salarii din carnetele de munca ci de veniturile realizate.
Anterior anului 1989, in marea majoritate a domeniilor importante ale economiei se utiliza forma de retribuire in acord, iar ceea ce incasau persoanele erau sumele rezultate din aceasta forma de retribuire – altele decat cele prevazute in carnetele de munca.

Comentariul meu:
-Anii de munca efectivi,sunt 24 ani,4 luni si 6 zile si nu 34 de ani.
-Restul este stagiu asimilat(armata si pensie de invaliditate 12 ani 1 luna si 13 zile)si stagiu aferent grupei de munca(3 ani si 9 luni).
Eu nu sunt jurist,dar parerea mea este nu mai aveti ce face,decat eventual in in instanta,sansele fiind,foarte mici.
Daca juristii au alta opinie,eu nu imi pot permite sa o contrazic .

Carp Mircea, utilizator
Multumesc pentru promtitudine.
Am fost incadrat in munca in perioada 01.07.1965 - 01.06.1990.
Vin cu precizarea ca, la stabilirea pensiei de invaliditate in anul 1999, s-au avut in vedere doar datele inscrise in carnetul de munca, (respectiv salariul tarifar lunar, 2577.90 lei, nicidecum salariul brut sau net). Prin urmare eu nu am prezentat nicio adeverinta de la unitatea de unde am lucrat pentru a face dovada sporurilor cu caracter permanent astfel cum prevede art. 64, alin. 2 si 3 din Legea nr.19/2000 (nu mi s-au solicitat niciun fel de acte suplimentare pe langa cartea de munca). De asemenea, nici anul trecut când am trecut la pensia pentru limita de varsta nu am depus alte acte .
De asemenea, mentionez ca nu ma refer la adaosul de acord, ci doar la realizarile efective, castigand pe luna chiar dublu decat incadrarea inscrisa in cartea de munca, suma la care se calcula si se vira in acelasi timp cota de CAS aferenta sumei pe care o realizam.
Fata de situatia prezentata, atat in mesajele precente, cat si in acest mesaj, va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca pensia a fost corect stabilita.
Redau unele date din decizia prin care mi s-a stabilit pensia de invaliditate gradul II in luna mai 1999.
Punctul E: Date care au condus la stabilirea drepturilor de pensie:
Vechimea totala in munca: 29 ani, 3 luni si 19 zile, intregita la 29 ani.
Din care vechime efectiva: in grupe de munca:
Grupa a II-a: 15 ani, 4 luni si 14 zile;
Grupa a III-a: 10 ani, 2 luni si 5 zile.
Salariul mediu tarifar inclusiv sporul pentru vechime neintrerupta 2577.90 lei.
Perioada de contributie la pensia suplimentara: 22 ani si 10 luni din care cu 3%: 4 ani si 7 luni. Categoria de personal corespunzatoare functiei de tractorist la data pensionarii.
Potrivit datelor pe care le-ati postat,pensia a fost corect stabilita.Va dau un caz in care s-a lucrat peste 25 de ani in grupa I-a si a realizat in toata activitatea doar 32,75081 puncte cu tot cu majorarea de 50%.Dumneavoastra ati realizat totusi 35,77116(mai multe) cu tot cu majorarea de 25%.Pensia persoanei de care fac vorbire este cu 12 lei mai mare,din cauza ca punctajul mediu anual s-a raportat la 30 de ani si 8 luni,pe cand in cazul Dumneavoastra la 34 de ani.Si din cauza acestui stagiu complet de cotizare de 34 ani(mare)aveti pensia mai mica.iata cazul mai jos:

Sex: masculin
Nascut: 14.09.1954
Stagiu complet de cotizare: 30 ani si 8 luni
Total stagiu: 43 ani, 3 luni si 22 zile
- din care 25 ani , 5 luni si 10 zile in grupa I
- Din Decizia de pensie din Aprilie 2007
Nr puncte realizate: 23,67523
Punctaj mediu anual: 0,77202
Apoi din Martie 2010 (in loc de Iunie 2009) nu am decizie, dar apare in cupon pana in ian. 2011 inclusiv:
Punctaj: 0,97582 (probabil OUG 100 = 0.20384)
- Din Cuponul pe luna Feb 2011:
-Punctaj: 1,06796