Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcularea vechimii in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcularea vechimii in munca

Conform legii in baza careia sunt platit beneficiez de niste sporuri pentru vechimea in munca.As vrea sa stiu daca la stabilirea perioadei de vechime in munca sunt incluse perioada in care am fost avocat, sau cea in care am fost student?
daca iesiti la pensie pentru limita de varsta se va lua in calcul perioada cat ati fost student, in alte conditii nu se va lua in calcul.
Nu inteleg de ce sa nu se ia in calcul perioada cat ati fost avocat?
Perioada cat ati urmat cursurile de zi ale învăţământului superior, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora constituie stagiu de cotizare asimilat si se ia in calcul la stabilirea pensiei.
Perioada cat ati fost avocat se va lua in calcul la stabilirea pensiei , dar potrivit calculelor facute de Casa de asigurari a avocatilor.
Legea pensiilor nr. 19/2000

Art. 37. - (1) În sistemul public stagiul de cotizare se constituie din însumarea perioadelor
pentru care s-a datorat contribuţia la bugetul asigurărilor sociale de stat de către angajator şi
asigurat sau, după caz, s-a datorat şi plătit de către asiguraţii prevăzuţi la art. 5 alin. (1) pct. IV şi V
şi alin. (2).
(2) Stagiul de cotizare corespunzător contribuţiei de asigurări sociale datorate în condiţiile
art. 21 alin. (6) se determină prin aplicarea asupra perioadei de cotizare a raportului dintre cota de
contribuţie individuală de asigurări sociale şi cota de contribuţie de asigurări sociale aprobată
pentru locurile de muncă în condiţii normale.
Art. 38. - (1) În sistemul public se asimilează stagiului de cotizare şi perioadele
necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
a) a beneficiat sau beneficiază de drepturi de asigurări sociale, cu excepţia celor prevăzute
la art. 40 lit. a)-c) şi e);
b) a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata
normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora;
c) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata
legal stabilită, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat.
(2) Asiguraţii care au absolvit mai multe instituţii de învăţământ superior, conform
prevederilor alin. (1) lit. b), beneficiază de asimilarea, ca stagiu de cotizare, a unei singure
perioade de studii, la alegere.
(3) Persoanele prevăzute la alin. (1) beneficiază de perioadele asimilate, dacă în aceste
perioade nu au realizat stagii de cotizare în condiţiile prezentei legi.
(4) Perioadele asimilate prevăzute la alin. (1) se valorifică pentru obţinerea prestaţiilor de
asigurări sociale prevăzute de prezenta lege.
(5) Se exceptează de la prevederile alin. (4) pensia anticipată şi pensia anticipată parţială,
în cazul cărora nu se valorifică perioadele asimilate prevăzute la alin. (1) lit. b) şi c), precum şi
perioadele în care s-a beneficiat de pensie de invaliditate.
Art. 39. - (1) Stagiul de cotizare se certifică asiguraţilor anual, din oficiu, de către CNPAS,
prin casele teritoriale de pensii.
(2) Stagiul de cotizare se certifică şi la cererea asiguraţilor, contra cost, oricând în timpul
anului. Tariful serviciului respectiv se stabileşte anual de CNPAS.

Art. 76. - (1) Începând cu data înscrierii la pensie cuantumul pensiei se determină prin
înmulţirea punctajului mediu anual realizat de asigurat în perioada de cotizare cu valoarea unui
punct de pensie.
Art. 77. - (1) Punctajul mediu anual realizat de asigurat în perioada de cotizare se
determină prin împărţirea numărului de puncte rezultat din însumarea punctajelor anuale realizate
de asigurat în perioada de cotizare la numărul de ani corespunzător stagiului complet de cotizare,
prevăzut în anexa nr. 3.
(2) În situaţia asiguraţilor prevăzuţi la art. 43 şi 47, la stabilirea punctajului mediu anual
conform alin. (1) se iau în considerare stagiile de cotizare prevăzute la aceste articole.
(3) În situaţiile prevăzute la art. 44, la stabilirea punctajului mediu anual al asiguraţilor
conform alin. (1) se iau în considerare stagiile totale de cotizare necesare prevăzute în anexele nr.
4 şi 5.
Art. 79. - CNPAS comunică asiguratului, prin casele teritoriale de pensii, punctajul anual şi
punctajul cumulat pentru perioada de cotizare, în condiţiile art. 39.

Pentru pensiile avocatilor va rog sa aveti in vedere UNIUNEA NATIONALA A BAROURILOR DIN ROMANIA / CASA DE ASIGURARI A AVOCATILOR DIN ROMANIA www.caav.ro
Ma intereseaza modul de calcul al vechimii in munca nu din punct de vedere al calcularii stagiului de cotizare pentru ca mai am vreo 20 de ani pana la pensie.As vrea sa stiu daca la perioada efectiv lucrata in actuala profesie pot fi adaugate alte perioade care sa genereze aplicarea unui alt spor de vechime.De exemplu: la acest moment am 9 ani de vechime in profesie si beneficiez de un spor de vechime de 10%( perioada lucrata este cuprinsa intre 5 si 10ani).Daca s-ar putea adauga si alte perioade la cei 9 ani as putea avea in total peste 10 ani si in consecinta sporul de salariu de care as beneficia ar fi de 15%.
Exista porevederi legale care sa explice ce "intra"in vechimea in munca (nu ca stagiu de cotizare) ?
Art.15 alin.3 din Codul muncii prevede ca , munca prestată în temeiul unui contract individual de muncă îi conferă salariatului vechime în muncă.

Art.18 alin.7 din OUG nr.148/2005 dispune ca, perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.