Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Parc neingrijit de autoritati
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Parc neingrijit de autoritati

Buna ziua si bine v-am gasit.

Ma confrunt cu o nemultumire/problema de cca 2 ani. Primaria sectorului 2 sau ADP-ul (nu stiu exact) a construit pe strada unde locuiesc in urma cu 2 ani un miniparculet. Dupa constructia acestui parculet au inceput si problemele, foarte multa mizerie, galagie pana noaptea tarziu si multe altele.

Parculetul are cca 700 mp iar gardul acestuia se afla la distante de 1m, 10m, 10m fata de blocurile din jur. Am trimis nenumarate cereri catre primarire pentru a fi desfintat cu solicitarea de a se construi parcare auto sau a se planta gazaon si pana acum nu am primit decat raspunsuri standard.

Am ajuns la disperare cu acest parculet, pana a face gesturi necugetate, va rog, imi puteti spune ce cai de atac juridice/legale am si pe ce baza?

Va multumesc,
sincera sa fiu, nu cred ca aveti prea multe sanse
la cum se intampla si la ce se reactioneaza in tara asta nici eu nu cred ca aveti sanse.
intrebare:
ce demersuri concrete ati facut pana acum si ce ecouri aveti?
mfox a scris:
Ma confrunt cu o nemultumire/problema de cca 2 ani. Primaria sectorului 2 sau ADP-ul (nu stiu exact) a construit pe strada unde locuiesc in urma cu 2 ani un miniparculet. Dupa constructia acestui parculet au inceput si problemele, foarte multa mizerie, galagie pana noaptea tarziu si multe altele.

Orice contructie umana prezinta avantaje si dejavantaje. Nu putem acuza existenta drumului pentru autovehicule pentru ca contructorul a facut un proiect necorespunzator sau la facut de mantuiala si e plin de gropi si ne distrugem masina.

La dvs. nu exista serviciu de salubritate care sa faca curatenie in parc ?

La dvs nu exista serviciu activ a politiei comunitare care vegheaza la pastrarea linistii publice?

Dvs. atacati existenta unui saptiu verde si nu elementele de deranj care le produce de care nu se face vinovat prin existenta lui. Ma deranjeaza vecinul. Pai nu-l impusc ca sa nu ma mai deranjeze ca sanctiunea nu e corespunzatoare faptei lui si nici normelor de convietuire a unei societati civilizate. Si s-ar putea daca ar fi posibil sa scap de el sa ma trezesc in loc cu altul care pe langa ca face galagie ma mai si bate asa de placere din cand in cand. Scap de dracul si dau de tata-su.

Faceti plangerea unde trebuiea si tentionati serviciile corespunzatoare de problemele evident dranjante ale spatiului verde.sau daca nu va raspund corespunzator invitati niste reporteri de la ziare sau televiziuni sau vizitati un ong cu atributii de mediu ca stiu ei ce sa faca.

Parculetul are cca 700 mp iar gardul acestuia se afla la distante de 1m, 10m, 10m fata de blocurile din jur. Am trimis nenumarate cereri catre primarire pentru a fi desfintat cu solicitarea de a se construi parcare auto sau a se planta gazaon si pana acum nu am primit decat raspunsuri standard.

Parcarea va va aduce alte necazuri cum ar fi ambalari de motoare la 2 noaptea sau gazonul poate constitui teren de fotbal pentru amatorii de miscare si geamurile dvs. s-ar putea sa aibe niste probleme de integritate

Am ajuns la disperare cu acest parculet, pana a face gesturi necugetate, va rog, imi puteti spune ce cai de atac juridice/legale am si pe ce baza?

Pentru a nu ajunge la gesturi necugetate v-am dat solutii. Alegeti pe cea mai convenabila sau urmati-le pe toate.

( Traiul in orase e facil biologic dar dificil psihologic )

Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
din pacate situatia dvs nu este singulara.
va rog sa alegeti din ce vi s-a sugerat si sa reveniti dupa ce faceti demersurile pe langa autoritati si apoi va putem da mai multe sfauri, fata de o situaticoncreta.
succes si asteptam vesti!
Am trimis catre primarie mai multe scrisori in care solicit desfintarea acestui parculet si constructia unei parcari sau plantarea de gazon si pomi.

Odata cu una din aceste scrisori am trimis si o lista de semnaturi a locatarilor din zona care sustin acesta cerere. Pana acum toate raspunsurile primariei au fost standard, "vom lua in considerare cererea dvs, etc".

Dupa cum spuneam mai sus acest parculet este construit foarte aproape de blocurile din jur, 1m fata de unul din blocuri. As fi dorit sa stiu sau sa ma indrumati unde pot cauta daca este legala o constructie parculetului din punct de vedere amplasament.

De asemenea as dori sa stiu daca pot in baza vreunei legi sa cer de la primarie proiectul si valoarea investitiilor facute in acest parculet (inclusiv cu intretinerea lui).

Ca sa raspund si altor intrebari:
- da, am sesizat 112 de nenumarate ori si numai eu, nu se intampla nimic
- da, am solicitat de nenumarate ori primariei sa se ocupe de intretinerea parcului insa nesimtirea oamenilor este fara margini
- nu este un spatiu verde, s-au plantat cca 5 pomi care nu mai exista in acest moment (au fost smulsi din radacina iar altii nu s-au prins), cazon nu exista, doar nisispar, 1 leagan, 1 topogan si 3 banci.