Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Spatiul verde de langa bloc, loc de joaca cu mingea
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Spatiul verde de langa bloc, loc de joaca cu mingea

Asociatia noastra de locatari, are spatiu verde in jurul blocului, iar in spatele blocului aproximativ 30 m2, un loc unde se intalnesc copii din 2 blocuri unde in fiecare dupa amiaza se joaca cu mingea, fac galagie, creand un discomfort locatarilor care locuiesc la parterul blocului. In primavara trecuta s-au plantat diferse flori, si plante care ulterior au fost distruse. La o distanta destul de mica s-a construit chiar si un parc pentru copii specaial amenajat de primarie, dar locul favorit al respectivilor locatari a ramas tot pe langa bloc. Intrebarea mea este, se pot face anumite demersuri sau ceva anume in aceasta privinta? Va multumesc!
Concret dvs la cine intentionati sa formulati demersuri,de vreme ce ,autoritatea publica locala a alocat fonduri si a amenajat spatiu special=parc pentru recreerea copiilor ?
In conditiile in care copii inteleg sa se joace pe vechiul amplasament,pentru a scapa de zgomotele inerente varstei acestora,ar trebui sa va inarmati cu tect,calm,toleranta si sa discutati cu acestia referitor la avantajele preluarii noului spatiu de joaca special amenajat de primarie
Am discutat cu respectivii locatari, dar pentru comoditatea lor de a sta la o bere pe banca langa bloc refuza sa se deplaseze 100m pana la spatiul special amenajat. In aceasta situatie ce as putea face? Parintii refuza sa colaboreze. Ce as avea de facut in aceasta situatie, la cine as putea apela?
Deja prin ultima postare schimbati total problema din topicul initial unde afirmati se joaca cu mingea, fac galagie, creand un discomfort locatarilor,dupa care reveniti cu precizarea ca practic nu copii sunt vinovati ci parintii acestora ,care inteleg sa supravegheze joaca copiilor concomitent cu savurarea unei beri...
Daca problema se reduce la parinti care mai si consuma bauturi...va confruntati cu o situatie delicata...dar exista si
L nr 61/1001
Art. 3. - Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
23) consumul de bauturi alcoolice in urmatoarele locuri publice: drumuri publice, parcuri, stadioane si terenuri sportive, institutii culturale, sali de spectacole, institutii sau unitati economice, toate mijloacele de transport in comun, autogari, gari si aeroporturi, de stat si private, sau alte locuri prevazute de lege . In incinta acestor locuri publice se pot consuma bauturi alcoolice prin delimitarea unor spatii special amenajate pentru consumarea bauturilor alcoolice, prin hotararea conducerilor locurilor publice respective. Sunt exceptate localurile de alimentatie publica si turism, cum sunt: restaurante, baruri si discoteci. In locurile publice enumerate se interzice cu desavarsire consumul de bauturi alcoolice de catre persoanele care nu au implinit varsta de 18 ani;

25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;

26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;