avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Abuz de proprietate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Abuz de proprietate

Eu si vecinii mei suntem proprietari pe parcul blocului.
De ceva vreme ne trezim dimineata ca pe gazonul impecabil apar, plantate peste noapte, fara acordul nimanui, diverse.
Probabil ca cine le planteaza locuieste cu noi aici.
As vrea sa stiu cum se poate rezolva aceasta situatie in care e clar vorba de un abuz de proprietate.
Multumesc.

Pai... cei care spuneti ca locuesc acolo nu sunt si ei proprietari ca si dv ?
Nu sunt toti vecinii proprietari, numai unii?
Dar ce fel de proprietari sunteti pe teren , aveti act de proprietate pe terenu de langa bloc?
adriantot a scris:

Pai... cei care spuneti ca locuesc acolo nu sunt si ei proprietari ca si dv ?
Nu sunt toti vecinii proprietari, numai unii?
Dar ce fel de proprietari sunteti pe teren , aveti act de proprietate pe terenu de langa bloc?


Si ce legatura are cu faptul ca sunt si altii proprietari domnule adriantot? Unul singur, fara acordul nimanui, a plantat. NU am fost destul de explicita??! Am exprimat ce era de exprimat, daca puteti sa ajutati cu un raspuns, ok, daca nu, nu.
Imi luati actul de proprietate in discutie dvs. acum sau ce faceti aici?
Astept un raspuns de la cineva avizat. Poate nici un am postat bine aici la asociatii, tine de drept civil aceasta problema.
incercati la primarie,..serviciul spatii verzi. In rest este complicat cu aceste spatii verzi..sunt persoane care defriseaza tot pt a semana ceapa,porumb,rosii...
Verificati actul de proprietate..
proprietaru a scris:

incercati la primarie,..serviciul spatii verzi. In rest este complicat cu aceste spatii verzi..sunt persoane care defriseaza tot pt a semana ceapa,porumb,rosii...
Verificati actul de proprietate..


Primaria se ocupa de spatiile verzi proprietate a domeniului public. Aici spatiul verde si totul este exclusiv proprietate privata, asa cum am mai spus.
Mersi oricum de raspuns.
Incepe sa- mi placa cum "socializam" aici pe forum chiar daca raspunsurile nu sunt toate la obiect.
Dna Dana, daca sunteti proprietari cu totii asupra spatiului verde, va puteti intelege acolo la dvs acasa, sau puteti sa va paruiti, sau chiar sa va dati unul pe altul in judecata. Totusi, daca majoritatea n- ar fi de acord cu ce se intampla acolo, pe spatiul verde, nu cred ca si- ar putea face de cap chiar asa cineva. Chiar, nu luati la comun hotarari asupra amenajarii acestui spatiu verde? Poate e nuimeni nu intereseaza cum arata si atunci s- a gasit cineva mai gospodar si pasionat de amenajari exterioare si a luat problema in mana. Poate omul este bine intentionat. De ce nu discutati cu el?
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Aprilie 2009
marius cioca, utilizator

Alte discuții în legătură

Extindere pergola DOINABOICEA DOINABOICEA Buna ziua. In primul rand as dori sa imi cer scuze daca nu ma incadrez cu intrebarea pe acest site de specialitate. Locuiesc la bloc, iar in fata scarii de la ... (vezi toată discuția)
Spatiul verde din jurul blocului scor.pio scor.pio Va salut! Am si eu o intrebare va rog. Spatiul verde din jurul blocului apartine primariei sau asociatiei de proprietari? De ce va intreb. In urma cu un an, ... (vezi toată discuția)
Spatiul verde din jurul blocului-legislatie ANDREI_oni ANDREI_oni Buna ziua Locuiesc impreuna cu familia la bloc, intr-un apartament proprietate personala, si pe spatiul verde din jurul blocului, mai multi vecini avem ... (vezi toată discuția)