Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxe notariale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxe notariale

Buna seara.In cazul in care vand un apartament proprietate,taxele notariale vor fi suportatate in egala masura si de vanzator si de cumparator?
In urma cu 5 ani cand am cumparat o proprietate am platit doar noi,in calitatate de cumparatori.Au intervenit schimbari?
Le plateste cumparatorul, daca nu va intelegeti altfel.
De obicei cumparatorii achita taxele notariale. Dvs o sa achitati impozitul pentru suma rezultata din vanzare
Daca partile nu convin altfel, vanzatorul achita impozitul pe venitul din transferul proprietatii imobiliare (procent din pretul vanzarii),. iar cumparatorul achita onorariul notarului public si taxa de intabulare.
cumparatorul plateste taxele privind vanzarea .Dvs. platiti impozit pe suma obtinuta din vanzare.
Daca partile nu convin altfel, vanzatorul achita impozitul pe venitul din transferul proprietatii imobiliare care este calculat procentual din pretul vanzarii, iar cumparatorul achita onorariul notarului public si taxa de intabulare.