Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cer sfaturi cumparare apartament!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cer sfaturi cumparare apartament!

care sunt obligatiile mele de cumparator la achizitionarea unui apartament?
cer consiliere in legatura cu tot ce ar trebui sa stie un cumparator la achizitionarea unui astfel de imobil: cum sunt sigur ca apartamentul pe care il doresc sa-l cumpar se vinde pt prima data si nu a mai fost deja vandut, daca fata de pretul indicat de vanzator mai trebuie sa platesc si TVA si cat e procentul, ma costa intabularea, trebuie sa mai platesc ceva in afara de pretul afisat al apartamentului?
as vrea sa citesc "un fel de ghid", daca imi permiteti expresia, cu privire la sfaturi pt cumpararea unui imobil-apartament!
va multumesc anticipat!
Vanzatorul trebuie sa faca intabularea si cadastrul imobilului.Dvs., veti plati taxele notariale .Pentru cuantumul acestora va puteti interesa direct la notariat. daca nu sunteti sigura ca va descurcati angajati un avocat care sa va asiste la vanzare si sa consulte actele de proprietate.
notarul va solicita un extras de carte funciara al apartamentului care va da siguranta ca titularul casei e persoana care va vinde imobilul. aveti de platit taxele notariale, taxe al caror cuantum il aflati de la notar.
La vizioarea apartamentului solicitati proprietarului sa va arate actul prin care a dobandit imobilul, intabularea care este insotita de un extras de informare.?Restul, va poate lamuri notarul.
In momentul cand v-ati decis asupra unui apartament, cereti proprietarului sa vedeti actul de proprietate (contract de vanzare cumparare, certificat de mostenitor etc.), precum si incheierea de intabulare si extrasul de carte funciara de informare care atesta dreptul sau de proprietate. Odata ce ati convenit ferm asupra pretului, mergeti la un birou notarial si solicitati sa va comunice taxele aferente cumpararii, respectiv onorariul notarial si taxa de intabulare. Vanzatorul va achita impozitul pentru venitul din transferul proprietatii imobiliare, raportat la pretul vanzarii. Singurul pericol (mai rar intalnit, ce-i drept...) este ca vanzatorul sa fi incheiat vreun antecontract cu alti potentiali cumparatori, iar daca acestia nu au solicitat notarea in cartea funciara pot apare neplaceri ulterioare.
narcisa_salbatica a scris:

In momentul cand v-ati decis asupra unui apartament, cereti proprietarului sa vedeti actul de proprietate (contract de vanzare cumparare, certificat de mostenitor etc.), precum si incheierea de intabulare si extrasul de carte funciara de informare care atesta dreptul sau de proprietate. Odata ce ati convenit ferm asupra pretului, mergeti la un birou notarial si solicitati sa va comunice taxele aferente cumpararii, respectiv onorariul notarial si taxa de intabulare. Vanzatorul va achita impozitul pentru venitul din transferul proprietatii imobiliare, raportat la pretul vanzarii. Singurul pericol (mai rar intalnit, ce-i drept...) este ca vanzatorul sa fi incheiat vreun antecontract cu alti potentiali cumparatori, iar daca acestia nu au solicitat notarea in cartea funciara pot apare neplaceri ulterioare.

INTREB:
intrucat nu am mai cumparat niciun imobil-apartament pana acum m-ar interesa sa stiu daca imi permit sa cumpar un apart. sau trebuie sa strang bani "seriosi" si pt achitarea taxelor acestuia (suma ar putea depasi 500-1000-1500 ron pt o garsoniera?):
1) estimativ, in procente, poate, cam cat ar insemna pt achitare taxele notariale si onorariul notarului ( sa stiu daca trebuie sa mai fac rost de o suma importanta sau mai putin importanta de bani)?
2) taxa de intabulare e acceptabila si trebuie platita obligatoriu la cumparare sau as putea sa o achit ulteriorsi se achita tot la notar? am auzit ca peste 2 ani de la cumparare intabularea se face automat si gratuit(?)