avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul curatorului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul curatorului

va rog respectuos sa ma ajutati .sunt intr-o situatie ciudata.intretin o femeie de 84 ani cam de 10-12 ani eu sant nepotul dupa frate al ei.adica tatal meu a fost fratele ei.batrana este senila .nu are documente la casa decat o chitanta de mana care nu o mai gaseste .in curtea ei sta un nepot .ea nu vrea sa mai mearga acasa pt ca el nu are grija de ea.judecand logic eu vreau sa il evacuez si sa ii iau casa. cum procedez multumesc anticipat
#-o
Cel mai recent răspuns: ber0272 , utilizator 01:24, 3 Iunie 2011
Haideţi să clarificăm puţin lucrurile.
1) Ce treabă are titlul cu toată această poveste? Nu pomeniţi nimic despre curator decât în titlu.
2) Ce înseamnă "întreţin"? O întreţineţi că aşa doriţi dumneavoastră, sau aveţi vreun contract încheiat cu aceasta? Dacă da, care este obiectul contractului? Că mă îndoiesc că ar fi casa, dacă nu sunt acte pe ea.
3) Care este scopul dumneavoastră? Ce înseamnă "să îi iau casa"? Doriţi ca, în final, să îi "luaţi" casa bătrânei, sau să îi recuperaţi casa bătrânei de la nepot?
Nu... este o întrebare cât se poate de serioasă şi pertinentă. Adică, am vrea să ştim dacă intenţia dumneavoastră este, în cele din urmă, de a încheia acte cu bătrâna pe casă (în vederea întreţinerii).

Nu de alta dar, în eventualitatea în care aţi fi curatorul acesteia, sunteţi "un pic cam incompatibil" cu privire la încheierea unor acte cu bătrâna.
in primul rand va multumesc ca ma ajutati .deci....batrana nu vrea sa mai plece de la mine ca ii este bine.si in casa ei unde sta nepotul nu are cine sa o intretina..el .adica nepotul ei nu poate si nu vrea sa o intretina .pe mine ma intereseaza cum trebuie sa procedez ca dupa deces sa raman cu casa .sa nu uitati ca are 84 ani nu prea mai judeca si nu pot sa demonstrez ca este casa ei dacat ca plateste rol din 1952.multumesc inca o data
Daca nu mai are discernamant, va trebui sa o puneti sub interdictie prin instanta si apoi, eventual, sa fiti numit tutorele dansei prin dispozitie a primarului din localitatea unde batrana isi are domiciliul. Dupa ce veti obtine tutela, va trebui sa solicitati in numele batranei emiterea actului de proprietate pentru casa si teren (acum fac doar o teorie, intrucat nu cunosc situatia reala a imobilului in cauza)...ar fi de solicitat Ordinul Prefectului in baza art. 23 din legea 18/1991. Problema ar fi ca dupa obtinerea acestui act, art. 128 din Codul Familiei va interzice sa incheiati un act cu batrana prin care sa va transfere dreptul de proprietate asupra imobilului...
in mare am inteles .dar nu pricep de.ce nu pot sa intru in posesia proprietati atata timp cat eu sant singurul om care are grija de ea
si cum ma sfatuiti sa procedez .ca ni imi vine sa o dau afara .dar daca tot o tin sa am si eu un beneficiu.ca au trecut mai bine de 10 ani de cand o ingrijesc

Alte discuții în legătură

Batrana nu doreste sa o intretin decat in caz de neputiinta biancadet biancadet Voi face un contract de intretinere(notarul mi-a spus ca e cea mai buna varianta) cu o batrana de 84 ani care e intr-o stare f buna pentru varsta ei. Dansa nu ... (vezi toată discuția)
Decesul debitorului obligatiei de intretinere.....ce e de facut??? licamirela licamirela Buna seara! Va rog cu respect, daca ma puteti indruma in urmatoarea problema a unei batrane: Contract de v-c, vanzatori- batranii , cumparator- fiul, pretul ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager Daniela99 Daniela99 Buna ziua tuturor. Ma aflu in urmatoarea situatie si incerc sa vad care ar fi solutia: In 2001 am incheiat un contract de vanzare-cumparare cu uzufruct ... (vezi toată discuția)