Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DOUA JOBURI A CATE 8 ORE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DOUA JOBURI A CATE 8 ORE

CONFORM NOULUI COD AL MUNCII SE POATE CA CINEVA SA AIBA DOUA JOBURI A CATE 8 ORE?
Da, se poate.

"Art. 35. [cumulul de functii]
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
(3) Abrogat. "
Va multumesc frumos.
Lucrez intr-un proiect european, iar in luna februarie a.c. angajatorul ne-a cerut sa dam declaratie notariala in care sa specificam daca mai avem un loc de munca.El zicea ca nu ai voie sa lucrezi mai mult de 12 ore. Acum as avea posibilitatea sa mai lucrez intr-un proiect. Ce va trebui sa fac?
Precizarea intervalului orar in care i-si desfasoara activitatea este interesant - avand in vedere ca ziua are 24 h ......