Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda de circulatie

Ce se poate intampla daca nu platesc o amenda de cirulatie pentru depasirea cu 50km/h a vtiezei legale in localitate?As putea sa mai fac o contestatie daca am fost inregistrat cu aparatul radar?
Contestatie puteti face oricum daca sunteti in termenul de 15 zile, numai ca trebuie sa mai si dovediti ca PV este nelegal sau netemeinic.
Pe PV trebuie trecuta seria aparatului radar, nr. masinii pe care a fost montat, in instanta trebuiesc aduse fotografiile aparatului cu imaginea clara a nr. dvs. de inmatriculare, etc.
Luati legatura cu un avocat, stie ce are de facut.
Daca nu platiti amenda, va fi inregistrata la finante sectia taxe si impozite drept creanta bugetara neachitata, si vor incerca cei de la fisc s-o recupereze.