Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

buna seara am si eu o intrebare legata de pensionarea pe caz de boala. Am o vecina in varsta de 74 de ani care beneficiaza de o pensie de urmas dupa decesul sotului de 300 de lei.batrana sufera de parchinson si in urma cu 17 ani i sa extirpat un sin fiind bolnava si de cancer.are nevoie de tratamente destul de scumpe pe care din 300 de lei nu si le poate permite.intrebarea mea este daca ar putea trece cumva de la pensia de urmas la cea pe caz de boala sau daca poate beneficia de ceva drepturi care ii pot creste macar un pic venitul.precizez ca nu cred ca are prea mare vechime in munca .altfel cred ca ar fi primit o pensie normala. va multumesc
Doamna a implinit varsta standard de pensionare de foarte mult timp. Asta inseamna ca, daca ar fi realizat stagiul minim de cotizare, ar fi putut beneficia de pensie pentru limita de varsta. Persoanele care au implinit varsta standard de pensionare nu mai pot solicita pensie de invaliditate.

De un alt ajutor nu poate beneficia, nu indeplineste conditiile prevazute de Legea nr. 416/2001 privind venitul minim garantat sau de Legea nr. 578/2004 privind ajutorul lunar pentru sotul supravietuitor.
Gabriela Pintea, Consilier juridic