Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Securitatea si sanatatea in munca si Situatii de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Securitatea si sanatatea in munca si Situatii de urgenta

Sumtem o firma mica de apartament 5 angajati cu contract de munca .Mai trebuie sa intocmim :instructiuni ssm;tematica ssm;tematica tessa;tematica su....etc . si altele mai departe
da, sunt obligatorii, indiferent de nr de angajati.
In domeniul ssm - angajatorul isi poate asuma raspunderea in domeniul SSM, efetuand cursul de 40h - vezi HG1425/2006 modif prin HG955/2010 (efectuand astfel instructajele si documentele interne) dar pentru evaluarea riscurilor de accidentare si imbolnavire profesionala, trebuie sa contactati fie un evaluator de risc (care a efectuat cursul de 180h SSM).
In domeniul situatiilor de urgenta - Legea 307/2006 si Ordinul 163/2007 -, poate intocmi angajatorul toata documentia necesara + sa achizitionati mijloace de prima interventie in caz de incendiu.