avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj cu intelegere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj cu intelegere

Cei doi au divortat cu intelegere. Vor un partaj la fel. Detin:
1 apartament evaluat(lista la notar) 30500E
1 logan in rate achitat 6000E
Vor ca apartamentul sa-l ia sotia iar sotul sa preia masina si contractul desigur.
Daca merg la tribunal ce costuri implica aceasta? Sau poate la notar?- nu-i mai scump?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 23:24, 17 Iulie 2008
La Tribunal costa doar taxa de timbru si timbrul judiciar.

La notar timbrul judiciar, taxa de timbru , plus onorariul notarului.
Taxa de timbru 39 lei si timbru judiciar 0,3 lei si un avocat care sa redacteze actiunea si tranzactia.
Dar e mai putin decat la notar.
Ultima modificare: Marți, 15 Iulie 2008
Doinita Stingaciu, Avocat
E mai putin la instanta dar dureaza si mai mult, mai ales ca acum este vacanta judecatoreasca.
Cred ca ar fi bine sa vorbiti cu un avocat si cu un notar si sa vedeti ce costuri implica, timp etc. si sa decideti apoi, in cunostinta de cauza, cu toate pe masa...
In instanta, daca intalniti un jude mai aspru, poate vi se si respinge actiunea... desi mai rar la partaj dupa divort...

Luati date exacte, nu va putem spune noi cat v-ar lua notarul si cat avocatul, ca difera de la unul la altul onorariile si nu putem sti nici in ec zona sunteti etc.
Pe baza datelor obtinute va formati o idee si hotarati.
AVLIL, se poate si fara avocat. ;)
Codul de procedură civilă reglementează hotărârile care consfinţesc învoiala părţilor, deci hotărârile prin care se constată existenţa unei tranzacţii intervenite între părţi în faţa judecătorului.
Completând aspectele de ordin procedural, art.272 C.proc.civ., dispune : „învoiala va fi înfăţişată în scris şi va alcătui dispozitivul hotărârii. La judecătorie învoiala va putea fi înfăţişată şi verbal; în acest caz, ea va fi trecută într-un proces-verbal, care va fi încheiat cu aplicarea, prin asemănare, a dispoziţiilor prevăzute de art.82 alin. 2 C.proc.civ. şi care va fi trecut în dispozitivul hotărârii ce se va da".

Alte discuții în legătură

Partaj - cheltuieli + procedura morogan morogan Se dau urmatoarele date: Divort pronuntat la inceputul lunii mai, divort prin acordul partilor Bunuri pentru partaj: Casa - 110.000RON Teren (altul decat ... (vezi toată discuția)
Renuntare drept imobil Mirea ileana Dora Mirea ileana Dora Ma numesc Ileana sunt din Craiova Parintii mei au divortat cand eu aveam 5 ani. Ei sunt proprietarii unui imobil (apartament cu 4 camere) apar amandoi pe ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune valpetcu valpetcu Buna, Puteti sa-mi spuneti care ar fi cea mai avantajoasa varianta pentru a face un partaj succesoral? Este mai bine sa-l facem prin notar? si in cazul ... (vezi toată discuția)