Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj - cheltuieli + procedura
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj - cheltuieli + procedura

Se dau urmatoarele date:
Divort pronuntat la inceputul lunii mai, divort prin acordul partilor
Bunuri pentru partaj:
Casa - 110.000RON
Teren (altul decat cel pe care e casa) - 40.000RON
Apartament - 80.000RON
Apartament in time-sharing, Tenerife 30.000RON

Variante de impartire:
- primele 2 pozitii ex sotia, ultimile 2 eu
- lipsa acord in sensul punctului precedent, deci impartire in instanta

As far as I know, impartirea (partajul) se poate face:
a. Notarial. Costuri destul de insemnate (cca 6000ron din cate am aflat)
b. In instanta cu acordul partilor (intelegere prealabila), unde se plateste o taxa x
c. In instanta fara acordul partilor, cu o taxa y

Intrebarea era cat e cuantumul acestor taxe (x si Y) si cum se poate initia acest partaj, un model de inainteare ceva, de cerere

Multumesc
Nu inteleg ce varianta e aia in instanta cu intelegere prealabila? In instanta te duci daca ai un conflict. Fiti mai clar. Adica daca nu contestati?
Da, platiti la valoarea contestata. In functie de judecator, aceasta valoare difera. :))#-o
Ajungeti cam pe la jumatate, poate mai mult, poate mai putin, dar e mai mare bataia de cap. Si dureaza mai mult. Si nervi consumati din abundenta...
Nu va pot spune cat e taxa de timbru fara sa inteleg ce doriti...:-/
Da, exprimarea mea a fost gresita, scuze. E vorba de varianta daca nu se contesta bunurile de impartit, valoarea lor, drepturile sau marimea drepturilor si varianta cu contestarea acestora. De asemenea, e mai ieftin prin tribunal decat prin notariat?
Pai... de ce mai ajungeti in instanta atunci? Daca nu contestati nimic? Pentru ca e mai ieftin? Da, diferenta ar fi semnificativa...;)

Am spus ca, in varianta prezentata, cand valoarea contestata e 30 000, ajunge pe la jumatate taxa, avocat... cam asa.
Dar am mai precizat ca se plateste taxa de timbru LA VALOAREA CONTESTATA, care poate sa fie mai mare sau mai mica decat cazul pe care l-ai prezentat. Eu nu pot sa fac in jur de 20 de calcule, daca valoarea contestata e 10 000, sau 100 000, sau 15 000 si tot asa...
Am inteles, multumesc. Deci ordinea dupa valoarea cheltuielilor ar fi:
1. Fara contestare, in instanta - cel mai ieftin
2. Notariat
3. Instanta cu contestare.
Cam asa ceva...
Intre 1 si 2 este diferenta doar intre onorariul notarului si cel al avocatului. Astfel ca, in functie de bunurile dorite, calculati care ar fi onorariul unui notar si vedeti ca avocatul sa nu va ia mai mult... Nu de alta, dar mai pierdeti si timp cu procedura in instanta...