Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Rusaliile, sarbatoare legala si pentru cei care ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Rusaliile, sarbatoare legala si pentru cei care lucreaza in mediul privat?

Firma privata la care lucrez si-a facut un obicei din a acorda sau nu, dupa bunul plac zilele libere cand sunt sarbatori legale. Persoana din conducerea firmei, factor de decizie, nu este de acord ca in ziua a doua de Rusalii, luni 13 iunie, sa nu se lucreze.
Si nici sa fie platita ziua suplimentar sau sa se poata lua liber in compensare.
Cine-mi spune cum trebuie solutionata problema, sau e valabila doar pentru bugetari?
Este data prin lege, angajatorul fiind obligat sa o respecte in conditiile aratate de dvs!
Art. 139 (1) C.mun. prevede ca , zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
....

Prin urmare, acest articol este aplicabil tuturor sectoarelor de activitate - bugetar sau privat.
În zilele de sărbătoare legală nu se lucrează, excepţie făcând locurile de muncă în care activitatea nu poate fi întreruptă datorită caracterului procesului de producţie, sau specificului activităţii. Pentru munca efectuată în zilele de sărbătoare legală, necompensată cu timp liber corespunzător, se acordă un spor care nu poate fi mai mic de 100% aplicat la salariul de bază.
Multumesc =D> clar si concis, dar ce se intampla daca angajatorul nu vrea sa respecte acest articol Art. 139 (1) ? cine il poate trage de urechi?
In acest caz, puteti depune o sesizare la ITM si/sau la Inspectia Muncii - for superior ITM-ului.
......... si ce sanctiuni risca firma care nu acorda conform legii, zilele de sarbatori legale? :hammer: