Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ZILELE LIBERE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ZILELE LIBERE

As vrea sa stiu daca zilele libere decretate de stat se platesc de catre angajator sau nu,caci in codul munci nu zice nimic de plata.
Alex58 a scris:

As vrea sa stiu daca zilele libere decretate de stat se platesc de catre angajator sau nu,caci in codul munci nu zice nimic de plata.

In Codul Muncii scrie clar ca in zilele de sarbatoare legala nu se lucreaza ... prin urmare, nu se platesc.

Art. 139 C.mun.
(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.
freeelis a scris:

Alex58 a scris:

As vrea sa stiu daca zilele libere decretate de stat se platesc de catre angajator sau nu,caci in codul munci nu zice nimic de plata.

In Codul Muncii scrie clar ca in zilele de sarbatoare legala nu se lucreaza ... prin urmare, nu se platesc.

Art. 139 C.mun.
(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.

totusi in cazul in care va desfasurati activitatea in sectorul sanitar, de alimentatie publica sau aveti un loc de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta, si lucrati in zilele prev la art 139 CM veti primi timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. Daca nu vi se poate da, atunci veti primi un spor la salariu de 100%.