Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cor

codul ocupatiei pentru POMPIER SERVANT este 516104
va rog sa-mi spuneti daca nu am 12 clase(liceu) pot ocupa aceasta functie
va multumesc
Lege nr. 121 din 16 octombrie 1996
privind organizarea si functionarea Corpului Pompierilor Militari
Monitorul Oficial, Partea I nr. 257 din 23 octombrie 1996
Art. 20
(1) Personalul Corpului Pompierilor Militari se compune din militari si salariati civili. Prevederile Legii nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare, precum si cele ale regulamentelor militare generale se aplica si pompierilor militari, in masura in care, prin prezenta lege, nu se dispune altfel.
(2) Militarii in termen din unitatile de pompieri au drepturile si indatoririle prevazute in dispozitiile legale pentru militarii in termen ai fortelor armate ale Romaniei.
Art. 21
Numarul posturilor de ofiteri, maistri militari, subofiteri, militari angajati pe baza de contract, militari in termen si salariati civili din unitatile Corpului Pompierilor Militari, in timp de pace si la mobilizare, se stabileste anual de ministrul de interne, in limita efectivelor pentru pompieri aprobate prin hotarare a Guvernului.
Art. 23
Selectionarea, incadrarea si acordarea drepturilor personalului militar si civil din Corpul Pompierilor Militari se fac potrivit legii si ordinelor ministrului de interne.
Art. 24
Cadrele de pompieri militari provin din randurile absolventilor institutiilor militare de invatamant. Pentru unele activitati pot fi incadrati specialisti cu studii corespunzatoare din alte sectoare de activitate
articol
Se caută 200 de pompieri
Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Cpt. Dumitru Croitoru” al judeţului Sibiu angajează prin concurs 197 de posturi de subofiţeri. Vârsta maximă pentru cei care doresc să se angajeze variază între 30 şi 40 de ani, în funcţie de posturile pentru care se aplică. Condiţiile necesare sunt: să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România; să cunoască limba română, scris, şi vorbit; să aibă cel puţin studii liceale cu diplomă de bacalaureat; să îndeplinească cerinţele postului scos la concurs; să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate; să fie declaraţi apt medical, fizic şi psihologic; să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni; să aibă înălţimea de minimum 1,65 m; cei rechemaţi în activitate să nu fi fost trecuţi în rezervă ca urmare a hotărârii consiliilor de judecată; cei care au grade militare în rezervă, să nu dobândească, la încadrare, grade militare din corpul ierarhic inferior celui în care se află în rezervă. Înscrierile se fac în perioada 09.07. – 20.07.2007. Modelul de cerere de înscriere, tematica şi bibliografia de concurs se găsesc şi pe pagina de internet a Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Cpt. Dumitru Croitoru” al Judeţului Sibiu [ link extern ] .)

Casetă
Locurile scoase la concurs:
15 posturi pentru compartimentele funcţionale de la reşedinţa unităţii, astfel:
a). Posturi de subofiţer la centrul operaţional - 6
b). Posturi de subofiţer la inspecţia de prevenire - 2
c). Posturi de subofiţeri la serviciul logistic - 4
d). Posturi de subofiţeri la compartimentul financiar - 1
e). Posturi de subofiţeri la secretariat - 1
f). Posturi de subofiţer la informare şi relaţii publice - 1

182 posturi de servanţi pompieri şi protecţie civilă şi conducători autospeciale astfel:
la Detaşamentul de Pompieri Sibiu:
a). Posturi de subofiţeri tehnic principal I (telefonişti) - 8
b). Posturi de subofiţer operativ principal I (servant) - 49
c). Posturi de conducător auto auto (autospeciale) - 27
la Detaşamentul de Pompieri Mediaş:
a). Posturi de subofiţeri tehnic principal I (telefonişti) - 4
b). Posturi de subofiţer operativ principal I (servant) - 27
c). Posturi de conducător auto auto (autospeciale) - 30
la Secţia de Pompieri Agnita:
a). Posturi de subofiţeri tehnic principal I (telefonişti) - 4
b). Posturi de subofiţer operativ principal I (servant) - 11
c). Posturi de conducător auto auto (autospeciale) - 20
Sursa: www.ziaruldesibiu.ro
as dori sa ne legam strict de COR
pompierul servant nu lucreaza neaparat in cadru militarizat.
intrebarea este: conform COR codul 516104 impune nivelul studiilor "medii"(liceul)
va multumesc
Daca nu aveti 12 clase, dar aveti o scoala profesionala puteti practica meseria de pompier, daca nu atunci nu puteti.
Nicoleta Ilea, Consultant resurse umane
va multumesc