Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Bonuri de masa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Bonuri de masa

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu informatii referitoare la acordarea tichetelor de masa: procedura de acordare, stabilire valoare pentru fiecare angajat, legislatie in materie etc.
Multumesc.
LEGE Nr. 142 din 9 iulie 1998
privind acordarea tichetelor de masă

HOTÃRÂRE Nr. 5 din 14 ianuarie 1999
pentru aprobarea Normelor de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă
Si in completarea raspunsului de mai sus, vedeti si Ordin 959/2011 pentru stabilirea valorii nominale indexate a unui tichet de masă pentru semestrul I al anului 2011.
ART. 1
Pentru semestrul I al anului 2011, incepand cu luna martie, valoarea nominala a unui tichet de masa, stabilita potrivit prevederilor art. 31 alin. (3) teza a II-a si alin. (4) din Normele de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 5/1999, cu modificarile ulterioare, ale Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 18/2006 pentru completarea art. 3 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 59/2005 privind unele masuri de natura fiscala si financiara pentru punerea in aplicare a Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei nationale, aprobata prin Legea nr. 187/2006, si ale Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 5/2007 pentru completarea art. 3 din Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, aprobata prin Legea nr. 154/2007, este de 9 lei.