Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozitarea tichetelor de masa.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozitarea tichetelor de masa.

Buna ziua! Va rog sa imi raspundeti la o intrebare. Sunt modalitati din punct de vedere legal pentru a nu mai impozita tichetele de masa? Daca personalizez tichetele,se pot trece la materiale promotionale?

PS:Daca nu am adresat intrebarea pe forumul corespunzator va rog sa o mutati.Multumesc.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
[EDITAT DE MODERATOR]

Stii ce sunt tichetele de masa si reglemtarea lor legala ?

Iti zic eu :reprezinta suma de bani ce poate fi utilizata de salariat pentru achitarea mesei sau achizitionarea de produse alimentare, suma scutita de plata impozitului pe venitul sub forma de salariu, si deductibila la calculul impozitului pe profit datorat de angajator, pana la o limita indexata semestrial.

Regimul legal si fiscal al tichetelor de masa este reglementat de urmatoarele acte normative:
1. Legea nr. 142/1998 din 9 iulie 1998 privind acordarea tichetelor de masa, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I nr. 260 din 13 iulie 1998;
2. HG nr. 5/1999 pentru aprobarea Normelor de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 26 din 25 ianuarie 1999;
3. HG nr. 1364/2006 pentru aprobarea drepturilor si obligatiilor donatorilor de sange, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I nr. 820 din 05 octombrie 2006;
4. OMF nr. 140/1999 din 18 februarie 1999 pentru aprobarea criteriilor referitoare la autorizarea functionarii unitatilor emitente de tichete de masa potrivit Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, modificat si completat prin OMFP nr. 1863/2004, OMFP nr. 66/2001, OMFP nr. 300/2003, OMFP nr. 623/2003, OMFP nr. 250/2004, OMFP nr. 220/2005, OMFP nr. 1835/2005,OMFP nr. 845/2005, OMFP nr. 1154/2005 OMEF nr. 414/2007 din 8 iunie 2007
5. Codul fiscal al Romaniei, aprobat prin Legea nr. 571/2003, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 927 din 23 decembrie 2003, cu modificarile si completarile ulterioare;
6. HG nr. 44/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I nr. 112 din 6 februarie 2004, cu modificarile si completarile ulterioare.

ASPECTE FISCALE INITIALE CONEXE
Potrivit art. 8 din Legea 142/1998 sumele corespunzatoare tichetelor de masa acordate de angajator:
- sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, in limitele valorii nominale indexate (limita legala 2 = valoarea nominala indexata),
- sunt scutite de plata impozitului pe venitul sub forma de salariu.
- nu se iau in calcul nici pentru angajator, nici pentru salariat la stabilirea drepturilor si obligatiilor care se determina in raport cu venitul salarial.
Incepand cu 1 iulie 2010, prevederile art. 8 din Legea 142/1998 sunt aborgate prin OUG 58/2010 ? pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal şi alte măsuri financiar-fiscale.

REGIMUL FISCAL APLICABIL ? CONFORM CODULUI FISCAL SI NORMELOR CF

Impozitul pe profit
Cheltuielile reprezentand tichetele de masa acordate de angajatori, potrivit legii, sunt cheltuieli cu deductibilitate limitata la calculul impozitului pe profit, potrivit art. 21 alin. (3) lit. e) din Codul Fiscal.
Normele CF nu cuprind precizari suplimentare la lit. e), dar cadrul legal este complet prin coroborarea cu prevederile legale privind limitele (valorea nominala indexata si numar maxim lunar) stabilite prin Legea nr. 148/1998.

Impozitul pe venit
Veniturile angajatilor din tichetele de masa si drepturile de hrana acordate de angajatori, in conformitate cu legislatia in vigoare, sunt considerate venituri de natură salarială şi sunt supuse impozitului pe veniturile din salarii.

Potrivit art. 55 din Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, şi pct. 68 lit. a) din HG 44/2004:
68. Veniturile din salarii sau considerate asimilate salariilor cuprind totalitatea sumelor încasate ca urmare a unei relaţii contractuale de muncă, precum şi orice sume de natură salarială primite în baza unor legi speciale, indiferent de perioada la care se referă, şi care sunt realizate din:
a) sume primite pentru munca prestată ca urmare a contractului individual de muncă, a contractului colectiv de muncă, precum şi pe baza actului de numire:
?
- valoarea nominală a tichetelor de masă, tichetelor de cre?ă, tichetelor de vacanţă, acordate potrivit legii;
?
Sursa:Realitatea.net.

Ai tot ce vrei aici despre tichetele de masa de la cadrul legal pana la cum se impozeaza ele spor la citit.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Tichetele de masa au fost eliminate din randurile veniturilor neimpozabile inca din 2010 si sunt tratate, pe cale de consecinta, si in prezent drept venituri salariale.

Aceasta eliminare din cadrul veniturilor neimpozabile a fost realizata incepand cu iulie 2010.
Nefiind introduse in mod expres de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 58/2010 in randurile veniturilor din salarii potrivit art. 55 alin. (1) — (3), prin Hotararea Guvernului nr. 791/2010 tichetele de masa sunt incluse in randurile veniturilor din salarii si considerate asimilate salariilor prin completarea pct. 68 lit. a) cu liniuta a 8-a care mentioneaza si tichetele de masa.

Normele metodologice pentru aplicarea art. 57 din Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004, prevad la pct. 106 ca venitul brut lunar din salarii reprezinta totalitatea veniturilor realizate intr-o luna conform art. 55 alin. (1) — (3) din Codul fiscal de o persoana fizica, pe fiecare loc de realizare, indiferent de denumirea acestora sau de forma sub care sunt acordate.

Asadar, in venitul brut lunar realizat intra venitul din salarii, veniturile asimilate salariilor carora li se aplica aceleasi reguli de impunere si avantajele acordate de angajator .

Potrivit reglementarilor Codului fiscal, veniturile in natura se cumuleaza in vederea impozitarii in luna in care acestea au fost primite de salariati. In aceeasi maniera, respectand regula generala, sunt tratate si celelalte venituri din salarii (de exemplu primele), cumulandu-se cu veniturile de natura salariala ale lunii in care se platesc. In mod similar, Hotararea Guvernului nr. 791/2010 a reglementat impozitarea valorii nominale a tichetelor de masa, acordate potrivit legii, ca venituri din salarii in luna in care acestea sunt primite. Prin urmare, contravaloarea tichetelor de masa va fi inclusa in statul de salarii in scopul impozitarii. Calculul, retinerea si virarea impozitului pe salarii se va efectua de catre angajator , contravaloarea tichetelor de masa fiind impozitata prin cumulare cu celelate venituri de natura salariala realizate in luna in care sunt acordate.

In ceea ce priveste contributiile sociale obligatorii, reglementarile referitoare la scutirea de la plata acestora, stabilite potrivit art. 8 din Legea nr.142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, raman in vigoare, salariatul datorand de fapt pentru veniturile respective numai impozitul pe venitul din salarii. In concluzie, chiar daca aceste venituri sunt supuse impozitului pe salarii, angajatorul nu va calcula contributiile obligatorii asupra tichetelor de masa care se acorda in continuare cu respectarea prevederilor Legii nr. 142/1998, potrivit prevederilor art. 29615 lit. o) din Codul fiscal.

[ link extern ]