Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sfat privind Protectia Muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sfat privind Protectia Muncii

Din dec 2009 am fost angajat la o firma. Abia in mai 2010 am reusit sa conving patronul sa-mi faca contract de munca. In momentul semnarii contractului am fost nevoit sa-mi fac demisia in alb (fara data), fara aceasta nu ma angaja. La sfarsitul lunii mai 2011 punctul de lucru s-a inchis, iar patronul mi-a spus ca sunt in concediu fara plata. Acum cateva zile mergand la el sa-i cer sa-mi dea actele sa le depun ptr somaj, mi-a spus ca mi-a desfacut contractul de munca in baza demisiei scrise la angajare spunandu-mi ca daca o sa-i plece un angajat el nu mai poate angaja pe postul respectiv timp de 1 an de zile.
Dupa ce ca am fost data afara abuziv, acum nici nu mai am dreptul sa iau somaj si nici salariul pe luna mai nu l-am primit.
Ce as putea sa fac in privinta asta?
Jacki3, utilizator
faceti o reclamatie la ITM si apoi dati in judecata angajatorul pentru obtinerea salariilor neacordate.
Despre ce demisie este vorba? ... la angajare ati semnat o demisie in alb ?

Daca ati semnat asa ceva, din pacate, Codul Muncii nu reglementeaza si o astfel de situatie, in care salariatii sunt nevoiti a-si semna demisia in alb. Astfel, este imposibila sanctionarea angajatorilor de catre Inspectoratul Teritorial de Munca.

Cornel Vasile, Consilier juridic