Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Buna seara . revin iar cu o problema . dupa ce voi primi hotararea de divort, va trebui sa deschid actiune de partaj , dar am construit o casa pe numele socrului de fapt anexa care a schimbat total locuinta . din 56 mp cat apare in actele lui , am facut-o(casa) impreuna cu ex-sotul de 256 mp. Am castig de cauza in dosarul de partaj chiar daca nu am acte pe casa??...am doar chitante pe caramida , masa lemnoasa , baia ce-am facut-o cu tot ce are in ea..etc...dar nu acte ca ar fi proprietatea noastra sau a lui. va rog ajutati-ma.
Dupa ramanerea irevocabila a hotararii de divort puteti introduce actiunea de partaj bunuri comune, cu introducerea in cauza a socrului de la care sa solicitati un drept de creanta a contributiei in timpul casatoriei pentru construirea anexei respective cu investitii propii..:O